Da li znate: Koju hranu ne treba zamrzavati i zašto?

Neke namirnice ipak je bolje ne zamrzavati

21.01.2025. 14:34
  • Podeli:
smrznuta hrana, zamrznuta hrana, smrzavanje, zamrzavanje-shutterstock-Ahanov Michael-678fa2632bbf6.webp Foto: Shutterstock.com/Ahanov Michael, ilustracija

Iako zamrzavanje može da produži rok trajanja mnogih namirnica, važno je znati koje od njih ne podnose dobro ovaj proces. U nekim slučajevima dolazi do promene kvaliteta, ukusa i teksture, a često se menja samo tekstura, što u nekim slučajevima negativno utiče na pripremu hrane, dok u drugima ne pravi razliku. 

Zato nije važno znati samo kako i šta zamrznuti, već bi trebalo unapred razmišljati za šta ćete određene namirnice koristiti.

Namirnice s visokim procentom vode

Hrana poput krastavaca, tikvica ili salate nije pogodna za zamrzavanje jer sadrži mnogo vode. Kad se takve namirnice zamrznu dolazi do promena u strukturi ćelija, što rezultira gubitkom čvrstine i hrskavosti. Nakon odmrzavanja, ove namirnice postaju kašaste i gube svoju privlačnu teksturu.

Zamrzavanje kod kuće često uzrokuje gubitak teksture i kod voća, kao što su jagode, grožđe ili agrumi. To znači da ono neće biti baš dobro za jelo odmha nakon odmrzavanja, ali možete i dalje da ih koristite za smutije, sladoled ili kolače.

Mlečni proizvodi 

Jogurt, kiselo mleko i sveži sir promeniće svoju strukturu prilikom smrzavanja. S druge strane, tvrdi sirevi poput parmezana bolje podnose zamrzavanje. Sveži sir nakon odrmazvanja može da se koristi u jelima poput savijače jer promena teksture u ovom slučaju neće biti primetna.

Jaja u ljusci 

Zamrzavanje jaja u ljusci nije pametno jer će doći do širenja i pucanje ljuske. Osim promene teksture, to može da predstavlja i opasnost od kontaminacije. Ako želite da zamrznete jaja, preporučuje se da ih prvo razbijete, lagano izmešate i spakujete u hermetički zatvorenu posudu.

Kuvana testenina i pirinač 

Ove namirnice gube teksturu prilikom zamrzavanja i odmrzavanja, što rezultira kašastom konzistencijom. Ako želite da ih zamrznete, najbolje je da to učinite zajedno s umakom kako bi se barem delimično sačuvali ukus i tekstura.

Pržena hrana 

Hrskava pržena jela, poput pohovanih komadića mesa, gube svoju hrskavost i postaju kašasta nakon zamrzavanja. To se događa zbog vlage koja se oslobađa tokom odmrzavanja. Ipak, ako prženu hranu planirate ponovno da zagrevate u rerni ili fritezi, deo hrskavosti može da se vrati.

Kremovi i umaci na bazi mleka 

Umaci i kremovi s visokim procentom mleka često se razdvajaju i postaju grudvasti nakon odmrzavanja. Ovo može u potpunosti da uništi konzistenciju i izgled jela. Međutim, ako se nakon odmrzavanja dobro izmešaju i koriste u termički obrađenim jelima, mogu da budu prikladni za konzumaciju.

Majonez i dresinzi na bazi ulja 

Majonez i srodni dresinzi za salate sadrže emulzije koje se raspadaju kada se zamrznu. Nakon odmrzavanja, ulje se odvaja od ostalih sastojaka, a rezutat su neprijatan izgled i ukus.

Krompir 

Sveži krompir nije pogodan za zamrzavanje jer postaje vodenast i menja boju u sivo-smeđu. Zamrznuti krompirići iz prodavnica su industrijski obrađeni kako bi zadržali teksturu i ukus. Ako baš želite da zamrznete krompir obavezno ga prvo blanširajte. Ipak, nemojte očekivati isti rezultat kao kada kupite zamrznuti koumpir u prodavnici.

Začini i aromatične biljke 

Sveži začini poput bosiljka, peršuna i kopra gube svoju strukturu i aromu nakon zamrzavanja. Bolja opcija je njihovo sušenje ili zamrzavanje u maslinovom ulju u kalupima za led kako bi zadržali što više ukusa. Zamrznuti peršun ili kopar mogu ipak da se koriste u supama i varivima, gde promena teksture nije bitna, piše centarzdravlja.hr.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()