Svakom je njegova muka najteža: Izmislili najezdu stenica kako bi se rešili turista

Moralo da reaguje i ministarstvo

06.12.2023. 23:59
  • Podeli:
stenice reuters-65183351ab38e.webp Foto: Reuters

Grčko ministarstvo zdravlja traži pomoć policije protiv prevaranata koji su izmišljanjem najezde stenica pokušali da uplaše strane turiste i prisile ih da napuste stanove za kratkoročno iznajmljivanje u Atini.

U saopštenju ministarstva navodi se da su plakati zalepljeni ispred stambenih zgrada u središtu grada, ukrašeni lažnim logotipima ministarstva i opštine Atina, "apsolutno lažni".

Na plakatima, upućenim "dragim posetiocima" na pogrešno napisanom engleskom, tvrdilo se da su zdravstvene vlasti naredile evakuaciju lokalnih "privatnih pansiona kako bi se zaštitilo javno zdravlje stalnih grčkih stanara". Navodeći nepostojeću najezdu stenica, zapretili su posetiocima kaznom od 500 evra ako ne napuste smeštaj i pristojno su im poželeli ugodan boravak u Grčkoj.

Osim krize troškova života, Atina i drugi delovi Grčke suočavaju se sa stambenim problemima koji su uglavnom uzrokovani porastom broja stanova za kratkoročno iznajmljivanje (stan na dan), većinom namenjeni stranim posetiocima. To je podstaklo rast dugoročnih troškova najma za Grke, od kojih su mnogi bili prisiljeni da napuste stambena područja u središtu Atine, piše Guardian.

Vrednosti nekretnina takođe rastu, delom zbog programa "zlatne vize" koji stranim ulagačima u nekretnine nudi boravak. Turizam je vodeći pokretač grčkog gospodarstva, čini petinu njegove godišnje proizvodnje i očekuje se da će ova godina biti rekordna po dolascima.

Ministarstvo zdravlja saopštilo je kako je zatražilo od policije da učini sve što je potrebno kako bi se pozabavila prevarom. Rečeno je da "nikome nije dopušteno da teroriše i širi dezinformacije u javnost" o pitanjima javnog zdravlja. Grčka nije zabeležila veće probleme sa krvopijama koje su nedavno izazvale iznenađenje u Francuskoj.

Stenice, koje su uglavnom nestale iz svakodnevnog života do 1950-ih, ponovno su se pojavile i postale su sve otpornije na hemijske tretmane. Mogu biti prisutne u dušecima, ali i u odeći i prtljazima. Izlaze noću kako bi se hranile ljudskom krvlju.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()