Naučite da blokirate hormon gladi
Zašto, uprkos zdravoj ishrani i redovnom vežbanju, težina ne pada kako biste želeli? Da li se osećate kao da ste stalno gladni, čak i kada jedete dovoljno kalorija? Možda je vreme da se fokusirate na hormon gladi, jer njegovo kontrolisanje može pomoći boljem metabolizmu i gubitku težine bez jo-jo efekta.
Grelin, takođe poznat kao hormon gladi, oslobađa se u stomaku i utiče na apetit i kontroliše različite metaboličke procese. Njegov visok nivo često otežava održavanje željene težine, posebno tokom dijeta za mršavljenje, jer šalje signal o potrebi skladištenja masnih rezervi.
Ovo može dovesti do usporavanja metabolizma i često dovodi do neprijatnog jo-jo efekta nakon završetka dijete.
Četiri dokazana načina da blokirate hormon gladi i ubrzate metabolizam:
Naučnici su otkrili da intenzivna fizička aktivnost u velikoj meri smanjuje nivo grelina u telu. Nakon napornog treninga, kao što je trčanje na traci za trčanje, hormon gladi ostaje blokiran nekoliko sati, smanjujući apetit i pomažući u gubitku težine.
Rezultati su posebno izraženi kod žena, što sugeriše da određene vrste vežbi mogu u velikoj meri pomoći u kontroli gladi. Međutim, umerenije vežbe, kao što su spore šetnje, često ne smanjuju nivoe grelina, a ponekad ih čak i neznatno povećavaju.
Prvi obrok u toku dana ima snažan uticaj na nivo grelina. Doručak bogat proteinima smanjuje njegovu proizvodnju i na taj način pomaže da se smanji osećaj gladi tokom dana. Naučnici preporučuju doručak sa niskim sadržajem šećera i masti, koji će pomoći telu da stabilizuje hormone. Takođe se preporučuje da se doručkuje odmah nakon buđenja, jer to sprečava brže povećanje nivoa grelina.
Fluktuacije glukoze u krvi mogu stimulisati oslobađanje grelina. Hrana bogata vlaknima pomaže u održavanju stabilnog nivoa šećera, što smanjuje proizvodnju hormona gladi. Važno je jesti obroke u redovnim intervalima, svaka 3 do 4 sata, kako biste sprečili prekomerne promene šećera i glad.
Kontrola sna i stresa igraju važnu ulogu u regulisanju grelina. Nedostatak sna i visok nivo hormona stresa kortizola povećavaju osećaj gladi.
Fizička aktivnost je takođe korisna u borbi protiv stresa, jer pomaže u regulisanju kortizola i istovremeno stimuliše oslobađanje hormona koji poboljšavaju raspoloženje kao što su dopamin i serotonin.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.