Pet načina na koje žene mogu da smanje rizik od moždanog udara

Neke stvari stvarno morate izbegavati

21.05.2024. 08:20
  • Podeli:
shutterstock_2122756115 Moždani udar stres umor-653baf6d847d0.webp Foto: Shutterstock

Neke stvari treba da izbegavate, a neke da počnete da praktikujete ako želite da smanjite rizik od moždanog udara.

Moždani udar nastaje kada je protok krvi u mozgu blokiran ili kada krvna žila pukne i curi krv u mozak. Stručnjaci kažu da će jedna od pet Amerikanki u dobi od 55 do 75 godina doživeti moždani udar. Lekar s Floride koji se specijalizirao za rehabilitaciju nakon moždanog udara deli pet načina na koje žene mogu smanjiti rizik, piše NY Post.

Dr Parag Ša, koji radi u Brooks Rehabilitationu u Jacksonvilleu na Floridi, preporučuje ženama da prihvate mediteransku ishranu, izbegavaju zagađeni vazduh, vežbaju tai chi ili jogu, da nauče manje uobičajene znakove moždanog udara i razumeju „skrivene“ biološke faktore koji ih mogu učiniti osetljivijim na moždane udare.

Prihvatite mediteransku ishranu

Mediteranska dijeta je biljni plan ishrane koji naglašava voće, povrće, celovite žitarice i zdrave masnoće uz ograničenje crvenog mesa i šećera. Studija iz 2018. u Velikoj Britaniji pokazala je da su žene koje su se odlučile na mediteransku ishranu smanjile rizik od moždanog udara za 22% u poređenju sa ženama koje su je retko sledile – ako su uopšte.

Muškarci koji su se držali mediteranske ishrane videli su samo 6% manji rizik, rekli su istraživači.

Šah takođe preporučuje konzumiranje hrane bogate kalijumom kako bi krvni pritisak bio pod kontrolom. Suvo voće, pasulj, krompir, spanać, brokoli, avokado i banane su među namirnicama bogatim kalijem.

„Dovoljan unos kalijuma povezan je sa smanjenjem rizika od moždanog udara“, rekao je Ša. „Zato uključivanje hrane s kalijumom u vaše obroke može pozitivno uticati na zdravlje vašeg srca, performanse mišića i celokupne napore u prevenciji bolesti.“

Izbegavajte zagađen vazduh

Izloženost različitim vrstama zagađenosti vazduha – čak i nakon samo pet dana – povezana je s povećanim rizikom od moždanog udara. Ša savetuje proveru kvaliteta vazduha u vašem području. U danima visokog zagađenja ograničite svoje vreme napolju, koristite pročišćivač vazduha kod kuće i uključite izduvne ventilatore u svojim kuhinjama i kupatilima.

Vežbajte tai chi i jogu

„Učestvovanje u fizičkim aktivnostima poput joge, tai chija i treninzima snage, uz davanje važnosti tehnikama svesnosti kao što su meditacija i vežbe dubokog disanja, moglo bi pružiti dodatne prednosti u smanjenju rizika od moždanog udara“, smatra Ša. Predlaže da to radite 30 do 60 minuta dnevno, tri do pet puta nedeljno.

Zapamtite manje uobičajene znakove moždanog udara

Iznenadna zbunjenost, poteškoće s razumevanjem, nejasan govor, dvostruki vid, obamrlost ili slabost, posebno na jednoj strani tela, često su zanemareni znakovi moždanog udara, rekao je Ša.

Ako mislite da neko ima moždani udar, odmah nazovite hitnu pomoć.

„Zabeležite kada su simptomi počeli ili kada je pacijent poslednji put bio ‘normalan'“, rekao je Ša. „Ova informacija je ključna za plan lečenja u bolnici“, nastavio je. „Proverite njihovo disanje i puls i suzdržite se od nuđenja hrane ili pića kako biste sprečili gušenje.“

Naučite šta žene može učiniti osetljivijim na moždani udar

Ša napominje da korišćenje oralnih kontraceptiva, trudnoća, rađanje i podvrgavanje hormonskoj terapiji ili hormonalne promene poput menopauze mogu povećati verovatnoću moždanog udara.

„Zakazivanje redovnih zdravstvenih pregleda i upoznavanje sa simptomima moždanog udara i metodama prevencije i dalje su ključni za održavanje dobrog zdravlja“, napominje Ša, piše Večernji list.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()