UNA pita: Zašto su mladi u Srbiji sve više umorni i depresivni?

Skoro 40 procenata njih u Srbiji oseća se umorno, dok depresija i anksioznost muče 23 odsto ove populacije

Autor: Andrea Radovanović
04.07.2024. 20:15
  • Podeli:

Kako ste se osećali sa 20 godina? Mnogi bi rekli - puni elena i energije. Međutim, mladi ljudi koji danas odgovaraju na ovo pitanje, kažu baš suprotno. Skoro 40 procenata njih u Srbiji oseća se umorno, dok depresija i anksioznost muče 23 odsto ove populacije. To je pokazalo najnovije Nacionalno istraživanje o životnim i zdravstvenim navikama mladih. 

Iako zvuči čudno - imati 20 godina u Srbiji znači biti umoran i depresivan. Na ulicama Beograda, mladi mahom ne kriju da se često tako osećaju - svako iz svojih, ličnih razloga.

Razlog su izazovi koji su pred mladim ljudima, kažu psiholozi, kako oni lični odnosno profesionalni, tako i društveni, pre svega, socijalni i ekonomski.  

"Danas je veoma komplikovano osamostaliti se ekonomski. Nije jednostavno naći mesto gde ćeš da živiš samostalno. Teško je naći stabilan izvor novca koji će ti to omogućiti i koji će te činiti ispunjenim i zadovoljnim. I to je sigurno faktor koji doprinosi ovom doživljaju, pa skoro, besperpektivnosti, koja predstavlja, zapravo, element depresije", kaže za UNU psiholog Nevena Čalovska Hercog.

Nije ni ranije bilo lako. U cvetu mladosti, sa egzistencijalnim problemima su se suočavali i naši stariji sugrađani, ali im to, kako kažu, nije izazivalo umor i nezadovoljstvo.

Otkrivaju stručnjaci koji tvrde da su mladi danas u mnogo komplikovanijoj situaciji nego što su to bili njihovi roditelji.

"Svet se promenio. Promenio se broj informacija koje čovek dobija u toku dana. Promenili su se načini kako međusobno komuniciramo. Postali smo, čini mi se, mnogo površniji. Generacija koju ste pomenuli, u petoj, šestoj, sedmoj deceniji svog života se naslanja na svoju istoriju, na to što je negde završila svoje zadatke profesije i porodice. Oni su negde svoj smisao života već definisali. Mladi kojima to tek predstoji su u zaista velikom izazovu", dodaje Čalovska Hercog.

Zato - ne treba da ih osuđujemo, već da razumemo. Stručnjaci zaključuju da je mladima  potrebno više empatije od uže i šire okoline, da ne bi ustuknuli pred prvim problemom koji ih sačeka.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()