Da li nosite odeću od krzna: U ovakvim uslovima žive životinje na farmama za proizvodnju

Finska organizacija za zaštitu životinja objavila je snimke iz „tajne istrage“ na tri farme

Autor: Srđan Ristić
15.12.2024. 21:34
  • Podeli:

Da li nosite odeću od životinjskog krzna? Možda posle naredne priče, kada vidite odakle potiče ta odeća i u kojim uslovima se čuvaju životinje prestanete. Naime, svake godine oko 45 miliona životinja kao što su kune, lisice i rakuni ugine zbog industrije krzna. 95 odsto proizvoda od krzna dolazi sa farmi krzna. Finska organizacija za zaštitu životinja objavila je snimke iz „tajne istrage“ na tri farme u zapadnoj Finskoj kako bi istakle stvarnost iza kuliiisa

Upad aktivista usledio je pošto Evropska unija u martu sledeće godine treba da objavi izveštaj o očuvanju životinja, pre nego što na početku 2026. odluči da li će potpuno da zabrani uzgoj krzna. Iako nije prijatno videti životinje u ovako uskom kavezu, industrija je barem za sada legalna i regulisana u Finskoj.

"Evropska unija razmatra zabranu uzgoja krzna. Veći deo starog kontinenta je već to uradilo, a samo nekoliko zemalja poput Finske, Poljske i Grčke nastavlja ovu praksu. Želimo da napravimo diskusiju kako bi svi videli u kojim uslovima se drže životinje zarad krzna", kaže Kristo Murima,organizacija "Pravda za životinje".

FIFUR, finska grupa odgajivača krzna, osudila je „tajno snimanje” farmi, optužujući uljeze da „krše stroge zahteve za biosigurnost” na farmama gde su operacije kontrolisane zakonima i propisima” i gde veterinari paze životinje.

"Ove slike stvaraju lažnu sliku. Zbog dobrobiti životinja razvijamo program koji će doneti bolje uslove.Mi o njima brinemo, a ovo je sve deo veće politike. EU nikada u svojoj istoriji nije zabranila legalnu egzistenciju ili brendove sa krznom. Dobrobit životinja se prvo vidi u njihovom krznu i zato farmeri brinu o njima kako bi posle mogli bolje da zarade", kaže Oli Peka Nisinen, finska grupa odgajivača krzna.

Finska je najveći svetski proizvođač sertifikovanog krzna lisica, saopštila je industrijska grupa. Iz organizacije "Pravda za životinje" navode da ova okrutnost treba da postane prošlost.

"Ljudi su krzno koristili od kamenog doba. Međutim, praksa u kojoj se životinje drže u veoma malim neplodnim kavezima nije toliko stara. To je proizvod modernog vremena gde se životinje posmatraju samo kao proizvod", dodaje Murima.

Prema najnovijim podacima EU procenjuje da je  aktivno oko hiljadu farmi krzna sa otprilike 7,7 miliona životinja u Evropi. Ekolozi i ljubitelji životinja navode da u savremenom dobu nikome nije potrebno krzno. Da se uglavnom koristi samo kao statusni simbol od strane bogate elite u zemljama poput Kine i Rusije. Da li je budućnost svetla za životinje znaće se u narednih godinu i po dana.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()