Svakodnevno čitanje i ples mogu produžiti život

Potrebno je samo 30 minuta dnevno da pročitate neku zanimljivu knjigu ili zaplešete

18.02.2023. 15:15
  • Podeli:
Čitanje (1)-63e5f5d49b974.webp Foto: Pixabay

Kako bi ste se osećali bolje u svojoj koži, i imali više pokretačke energije, to ne mora nužno da znači narušavanje vaše dnevne rutine.

Dr Majkl Mosle je u seriji posvećenoj svojim istraživanjima, otkriva jednostavnije, naučno-potkrepljene načine koji mogu da pomognu da transformišete vaš život.

Plešite 5 do 10 minuta dnevno

Energičnim plesom možete poboljšati rad srca na 140 otkucaja po minuti, a tom prilikom se koriste pokreti niskog i visokog intenziteta.

Ublažava osećaj depresije, umanjuje rizik od srčanog i moždanog udara, poboljšava memoriju i štiti od demencije.

”Nisam jedan od najprirodnijih plesača na svetu, ali uveče uživam kada zaplešem salsu sa mojom suprugom Kler”, navodi Dr Moslej.

Ključ dobijanja benefita od plesa je- opuštenost. Samo plešite, i to na način kao da vas niko ne gleda.

Ako možete, plešite sa drugima. Povezivanje sa drugima, ima još moćniji efekat za opuštanje od stresa. Prilikom plesa, oslobađa se endorfin, hormon sreće koji proizvodi pozitivna osećanja.

Čitanje 30 minuta dnevno
 

Čitanje dobrih knjiga deluje kao ”vežba za mozak”. Tokom istraživanja na Stanford Univerzitetu, otkriveno je na ispitanicima koji su čitali Džejn Ostin, dramatično povećanje protoka krvi u mozgu. 

Objašnjenje iza ovoga, je da ukoliko se saživimo sa dobrom knjigom, pažnju našeg mozga okupira postavka priče, izgled likova, opis mirisa, zvukova, okruženje, a to aktivira različite centre u mozgu koji procesuiraju ova iskustva u stvarnom životu.

Reči kao što su npr: lavanda, cimet ili sapun, aktiviraju centre u mozgu koji su zaduženi za čulne doživljaje.

Neuronaučnik sa Univerziteta Jork, kaže da čitanje beletristike može povećati vašu empatiju i međuljudske veštine, jer se delovi mozga koje koristimo za razumevanje priča, preklapaju sa onima koje koristimo za razumevanje drugih ljudi.

”Čitanje pomaže našem mozgu da bude bolji u stvaranju tačnih modela stvarnih ljudi, i predviđanju šta bi oni mogli da misle, osećaju ili urade”, rekao je dr Rejmond Mar.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()