Neke članice EU smatraju da bi mešanjem nuklearnog u obnovljive ciljeve omelo evropsku potrebu da masovnije pređe na proizvodnju uz pomoć sunčeve energije i vetra.
Među članicama EU je podeljeno mišljenje oko toga da li da se omogući da nuklearna energija doprinese ispunjavanju cilja za obnovljivu energiju.
Pregovarači iz članica EU i Evropskog parlamenta održaće svoju poslednju zakazanu rundu pregovora u sredu, 29. marta, kako bi pokušali da postave ambicioznije ciljeve bloka za proširenje obnovljive energije u ovoj deceniji.
Ciljevi su od ključne važnosti za napore Evrope da ukine emisije ugljen-dioksida do 2030. godine, ali pregovarači su u sporu oko toga da li goriva koja stvaraju nuklearnu energiju treba uvrstiti u ciljeve obnovljive energije.
Francuska predvodi kampanju za "ugljenik sa niskim nivoom hidrogena", što je termin koji se koristi za opis hidrogena dobijenog nuklearnom energijom, i da bude ravnopravno uvršten sa hidrogenom dobijenim iz obnovljive električne energije.
Među zemljama koje podržavaju Francusku su Rumunija, Poljska, Mađarska i Češka i one žele više priznanja doprinosu nuklearne energije za klimatske ciljeve bez ugljen-dioksida.
Nemačka, Španija, Danska, Portugalija i Luksemburg su među protivnicima i smatraju da bi mešanjem nuklearnog u obnovljive ciljeve omelo evropsku potrebu da masovnije pređe na proizvodnju uz pomoć sunčeve energije i vetra.
Na sastanku ambasadora EU krajem sedmice sve članice su se držale svojih stavova zbog čega se izražava sumnja da bi na pregovorima u sredu moglo doći do napretka.
Ambasadori EU ponovo će se sastati danas kako bi pokušali da odblokiraju razgovore.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.