Nema više zvanja i mejlova 'posle pet': U Australiji usvojen novi zakon

Slični zakoni već su na snazi u Francuskoj, Nemačkoj i drugim zemljama Evropske unije i Latinske Amerike

26.08.2024. 22:45
  • Podeli:
SMS poruka, mobilni telefon, internet, tehnologija - profimedia-65561f3ed3b0c.webp Foto: Profimedia

U Australiji je usvojen zakon prema kojem zaposleni imaju pravo da ignorišu svoje nadređene ako ih zovu van radnog vremena, preneo je Rojters.

Poslodavci i dalje imaju pravo da pokušaju da kontaktiraju svoje zaposlene, ali oni sada imaju pravo da odbiju poziv ili da se ne jave, osim ako se takva odluka ne protumači kao ''nerazumna''.

To uključuje da zaposleni može da odbije da čita ili odgovara na poruke poslodavca ili treće strane, na primer klijenta firme, a eventualne nesuglasice oko hitnosti javljanja razrešavaće vladina Komisija za pošten rad (FVC).

FVC može da naredi kompaniji da prestane da kontaktira zaposlenog ili joj zabrani da preduzme disciplinske mere protiv radnika koji odbijaju kontakt, ali može takođe naložiti zaposlenom da odgovori poslodavcu u slučajevima kada odbijanje da se jave ''nije razumno''.

Kršenje odluke FVC-a može dovesti do kazne do oko 12.000 američkih dolara za zaposlenog, odnosno do oko 63.000 dolara kazne za kompanije.

Usvajanje novog zakona, poznatog kao ''Pravo da se ne povežete'', pozdravili sindikati i grupe za ljudska prava, a kritike su uputila udruženja poslodavaca, ocenjujući zakon kao manjkav i navodeći da može da loše utiče na produktivnost.

Slični zakoni koji već su na snazi u Francuskoj, Nemačkoj i drugim zemljama Evropske unije i Latinske Amerike.


 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()