Povećava se broj otvorenih radnih mesta u SAD: Da li to znači da će FED smanjiti kamatne stope?

Današnji izveštaj američkog Ministarstva rada o broju radnih mesta i fluktuaciji radnika, pokazao je da je u maju bilo 1,22 slobodna radna mesta na svaku nezaposlenu osobu

02.07.2024. 19:50
  • Podeli:
nezaposlenost, traženje posla, zaposlenje, stopa nezaposlenosti, ekonomija, posao - foto pixabay com-65521d0205583.webp Foto: Pixabay

Broj otvorenih radnih mesta u SAD je povećan u maju nakon pada u prethodna dva meseca, što je trend na tržištu rada koji bi mogao da otvori put američkoj centralnoj banci Federalne rezerve (FED) da smanje kamatne stope ove godine.

Današnji izveštaj američkog Ministarstva rada o broju radnih mesta i fluktuaciji radnika, pokazao je da je u maju bilo 1,22 slobodna radna mesta na svaku nezaposlenu osobu, preneo je Rojters.

To je nepromenjeno u poređenju na april i najniži je odnos slobodnih radnih mesta i nivoa nezaposlenosti od 2021.

Aprilski koeficijent je bio procenjen na 1,24, što takođe nije daleko od proseka od 1,19 u 2019. godini.

"Podaci ukazuju na normalizaciju između ponude i potražnje za radnom snagom", rekla je glavni američki ekonomista u 'High Frekuenci Economics' Rubela Faruki.

Dodala je da će izazov za FED u budućnosti biti da zadrži stope na nivou "koji ne samo da pomaže da inflacija bude pod kontrolom, već takođe sprečava nepotrebnu štetu na tržištu rada“.

Otvorena radna mesta, mera potražnje za radnom snagom, porasla su za 221.000 na 8,140 miliona poslednjeg dana maja, saopštio je Biro za statistiku rada Ministarstva rada.

Nepopunjena radna mesta su dostigla vrhunac na rekordnih 12,182 miliona u martu 2022, a opala su za 1,2 miliona tokom godine.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()