Danas svi pune mobilni u automobilu, ali to može da ima loše strane
Punjenje mobilnog telefona dok ste u automobilu deluje kao praktično rešenje – dug put do posla ili duža vožnja može izgledati kao savršena prilika da bateriju svog uređaja održite punom.
Danas svi pune mobilni u automobilu, ali to može da ima loše strane.
Stručnjaci upozoravaju da ovakva praksa može biti štetna za vaš telefon, ali i za sam automobil. Postoji nekoliko ključnih razloga zbog kojih bi trebalo da razmislite pre nego što uključite svoj telefon na punjenje putem USB priključka u vozilu.
Jedan od osnovnih problema je što većina automobila ima USB priključke koji pružaju manje energije nego što je telefonu potrebno za efikasno punjenje. Zbog toga se baterija vašeg uređaja može puniti veoma sporo, ili čak može ostati na istom nivou bez značajnog povećanja kapaciteta.
Kako objašnjava tehničar Brad Nikols iz IT kompanije Staymobile, USB priključci u automobilima često nemaju dovoljno snage da nadoknade energiju koju telefon troši dok je priključen.
„Mnogi ljudi primete da im se telefon tokom vožnje puni veoma sporo, ako se uopšte i puni. To se dešava zato što telefon koristi više energije nego što auto punjač može da isporuči“, kaže Nikols, a prenosi Auto klub.
To znači da, umesto da zaista dopunite bateriju, vaš telefon može samo održavati postojeći nivo napunjenosti, što ne pomaže u situacijama kada vam je potrebno brzo punjenje.
Druga potencijalna zamka krije se u korišćenju auto punjača preko utičnice za upaljač. Iako se sve manje novih automobila isporučuje sa standardnim upaljačem za cigarete, većina vozila još uvek ima 12V utičnicu koja je nekada služila za napajanje upaljača.
Problem sa ovim izvorom energije je što on može davati previše struje, što može biti štetno za bateriju telefona. Naime, dok većina mobilnih uređaja koristi punjače koji troše između jednog i tri ampera, 12V utičnice u automobilima mogu davati i do deset ampera struje. U slučaju da punjač nije kvalitetan ili nema dobar regulator napona, postoji rizik da će vaš telefon dobiti više struje nego što je potrebno, što može dovesti do pregrevanja i oštećenja baterije.
Punjenje telefona u automobilu može imati negativne posledice ne samo po vaš uređaj, već i po sam automobil – naročito ako je u pitanju stariji model sa slabijim akumulatorom.
Ako punite telefon dok je motor automobila ugašen, uređaj će crpiti energiju direktno iz akumulatora. U novim automobilima sa dobrim akumulatorima ovo najčešće nije problem, ali kod starijih vozila može se desiti da se akumulator isprazni brže nego što očekujete.
Čak i ako motor radi, punjenje telefona može dodati dodatno opterećenje na sistem napajanja automobila, što može negativno uticati na dugotrajnost baterije vozila.
S obzirom na sve navedene probleme, mogli biste pomisliti da su bežične platforme za punjenje (indukcijsko punjenje) bolje rešenje. Ipak, ni one ne nude idealnu alternativu.
Indukcijsko punjenje u automobilima obično ne pruža mnogo veću snagu od USB priključaka, što znači da može poslužiti samo za održavanje trenutnog nivoa baterije, ali ne i za njeno brzo dopunjavanje. Dakle, dok ove platforme mogu biti zgodne ako vam je potrebno da telefon bude upaljen tokom vožnje, ne treba ih koristiti kao glavni način punjenja baterije.
Iako punjenje mobilnog telefona u automobilu može doneti više problema nego koristi, postoje načini da to uradite na sigurniji način:
Iako deluje praktično, punjenje telefona u automobilu može doneti više problema nego koristi. Sporo punjenje, rizik od prekomerne struje, moguće pražnjenje akumulatora i neefikasnost bežičnih punjača samo su neki od razloga zbog kojih biste trebalo da razmislite pre nego što uključite telefon u auto punjač.
Ako morate da dopunite telefon dok ste u vožnji, najbolje je koristiti kvalitetan punjač sa zaštitom od prepunjavanja i voditi računa o tome da ne ostavljate telefon da se puni kada je motor ugašen. Na taj način ćete izbeći potencijalne probleme i produžiti životni vek kako svog telefona, tako i akumulatora automobila, piše Danas.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.