USB-C interfejs je sada i zvanično standard u čitavoj industriji, ali šta je toliko posebno i dobro u vezi s tom tehnologijom, koju je Apple tek sada prihvatio?
Apple je napravio značajan pomak u svom pristupu prema punjenju iPhone uređaja, usklađujući se sa širom tehnološkom industrijom usvajanjem naširoko korišćenog standarda povezivanja uređaja putem USB-C priključka.
Taj potez prvenstveno je podstaknut dolazećom uredbom Evropske unije koja nalaže zajednički standard punjenja za zemlje članice EU.
USB-C, skraćenica za Universal Serial Bus, zamjenjuje ranije verzije USB kabla koje su se koristile na raznim uređajima kao što su pisači, diskovi za skladištenje podataka i e-čitači.
Za razliku od svojih prethodnika, USB-C priključak ima izduženi ovalni oblik, simetričan je i reverzibilan, što eliminiše potrebu za brigom o pogrešnom uključivanju zbog potrebe pravilnog poravnanja priključka.
Jedna od ključnih prednosti USB-C priključka su njegove poboljšane mogućnosti.
Može preneti više energije, što rezultuje bržim punjenjem elektronskih uređaja i omogućava brži prenos podataka, olakšavajući brzo kopiranje velikih datoteka između računara i uređaja za eksterno skladištenje podataka.
Osim toga, može da prenosi video signale na monitore i obezbeđuje uređajima povezanu dodatnu opremu.
USB-C konektor dizajniran je za budućnost, a njegov tanak dizajn čini ga prikladnijim za moderne, kompaktne uređaje.
Apple, poznat po svom sada ukinutom Lightning priključku za iPhone, opirao se usvajanju USB-C standarda, izražavajući zabrinutost zbog mogućih ograničenja inovacija i potencijalnih nedostataka za potrošače.
Uprkos tome što su drugi integrisali USB-C konektore u svoje uređaje, Apple je ostao čvrst.
Međutim, nakon što je EU odobrila standard punjenja prošle godine, tehnološki gigant je popustio, čineći USB-C novom normom za svoje proizvode.
Tokom predstavljanja najnovijeg iPhonea, Appleov izvršni direktor nije spomenuo Lightning kabl, naglašavajući široku prihvaćenost USB-C konekcije.
Prema Kaianu Dransu, potpredsedniku marketinga za iPhone, USB-C je već godinama integrisan u Apple proizvode i sada je kompatibilan s MacBook, iPad, iPhone i AirPods uređajima.
Appleov zaokret primer je šireg uticaja propisa Evropske unije, koji se često naziva "briselski efekat".
Kompanije smatraju da je praktičnije pridržavati se ovih propisa nego proizvoditi različite proizvode za različite regije.
EU je više od decenije uložio u uveravanje tehnološke industrije da usvoji standardizovani format punjača, kao deo širih napora za povećanje održivosti i smanjenje elektronskog otpada.
Zajednička uredba o punjačima u EU trebala bi da stupi na snagu u jesen 2024. godine.
Obuhvata širok raspon uređaja uključujući telefone, tablete, e-čitače, slušalice, kamere, ručne konzole, tastature, miševe, prenosne zvučnike i navigaciju alata.
Dodatno, standardizuje tehnologiju brzog punjenja i potrošačima daje izbor kupovine novih uređaja sa ili bez punjača.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.