Više od 60 naših startapova je učestvovalo na Veb samitu u Portugaliji
Prošle nedelje u Lisabonu je održan Veb samit, najveći skup za inovacije u svetu, na kojem su u organizaciji Privredne komore Srbije i uz pomoć države učestvovali i najbolji startapi iz naše zemlje. Srbija je tu imala svoj Nacionalni štand i "Srpsko ostrvo" i to je bila izuzetna prilika da se predstavi naš inovacioni ekosistem i da se obezbede investitori za naše inovativne kompanije.
Više od 60 srpskih startapa je uzelo učešće na ovom skupu, a nas je zanimalo zašto je njihovo predstavljanje u Portugaliji bilo značajno i šta su oni, u krajnjoj liniji i Srbija, mogli da dobiju u Lisabonu.
Zato smo potražili informacije iz prve ruke i pitali ministarku ministarku nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelenu Begović, koja je tokom Veb samita bila uz naše kompanije zajedno sa predsednikom Privredne komore Srbije Markom Čadežom, o tome kakva je korist proizašla iz učešća na ovako značajnoj manifestaciji.
"Boravak na Veb samitu u Lisabonu bio je izvanredna prilika da učimo od najboljih, jer Portugalija predstavlja primer države koja je, uz snažnu institucionalnu podršku, uspela da stvori dinamičan startap ekosistem. Ono što smo posebno zapazili jeste način na koji Portugalija povezuje ključne aktere - privatni sektor, univerzitete, investitore i vladu, kako bi se stvorilo povoljno okruženje za startape. Pored toga potvrdili smo koliko je važno ne samo pružiti finansijsku podršku mladim kompanijama već i graditi infrastrukturu koja podstiče njihov rast, poput inkubatora, akceleratora i naučno-tehnoloških parkova, a odličan primer za to je Fabrika jednoroga (Unicorn factory) koju smo posetili u Lisabonu", ističe ministarka i dodaje:
"Imala sam priliku da se na marginama Samita sastanem i sa gradonačelnikom Lisabona Karlosom Moedašom, jednim od idejnih tvoraca ove Fabrike jednoroga, koji je obećao da će nam pomoći da i u Srbiji kreiramo sličan koncept. Različiti modeli mentorstva i pristupi međunarodnom umrežavanju, na osnovu njihovog iskustva, ključni su za razvoj startapa. Fokus ne sme biti samo na osnivanju startapa, već na njihovoj održivosti, rastu i globalnom pozicioniranju", počela je priču za UNU ministarka Begović.
Država već pomaže domaćim startapima, a postavlja se i pitanje da li će se posle učestvovanja na Veb samitu u Lisabonu i sticanja novih iskustava ta pomoć i povećati.
"Država već ima važnu ulogu u podršci domaćem startap ekosistemu kroz programe Fonda za inovacionu delatnost, razvoj naučno-tehnoloških parkova i poreske podsticaje za ulaganje u istraživanje i razvoj. Međutim, nakon Veb samita, jasno je da tu podršku možemo dodatno unaprediti. Edukacija i osposobljavanje osnivača startapa pružili bi im veštine potrebne za globalno tržište, a edukacije nikad nije previše. Takođe, neophodno je omogućiti jednostavniji pristup međunarodnim investitorima i fondovima preduzetničkog kapitala (Venture Capital), jer su oni ključni za transformaciju perspektivnih startapa u jednoroge", kaže Begović i nastavlja:
Jednorog je startap kompanija procenjena na preko milijardu dolara, koja je u privatnom vlasništvu i ne kotira se na tržištu akcija
"Ono što je trenutno primarno za srpski startap ekosistem jeste da mu se povećava vrednost. Vrednost startap ekosistema u Srbiji je procenjena na oko milijardu evra. Ako znamo da oko 25 odsto naših startapa ima već vrednost blizu milion evra zadatak nam je da tu vrednost povećavamo, primera radi, deset puta. Činjenica je da je u Srbiji osnovano preko 800 startapa i ta povećana vrednost će biti i te kako značajna i za našu ekonomiju. Samo daljom podrškom naših startapa, njihovim umrežavanjem sa međunarodnim startap ekosistemima, kao i privlačenjem sve većeg kapitala u Srbiju koji je spreman da u njih ulaže, u budućnosti možemo doći i do prvog jednoroga".
Uvek je važno i prepoznati talentovane pojedince i njihove biznis ideje, a onda to i podržati, i to ne samo finansijski. Država u svemu tome igra važnu ulogu i predstavlja poveznicu između privatnog sektora i akademske zajednice.
"Bitno je da nastavimo da aktivno radimo na stvaranju što boljeg okruženja u kojem su talentovani pojedinci prepoznati i podržani od samog početka u njihovim idejama i preduzetničkom duhu - kroz investicije u obrazovanje, infrastrukturu i olakšice za one koji investiraju u istraživanje, razvoj i inovacije. Pored toga država mora igrati ulogu katalizatora, podsticati saradnju između privatnog sektora i akademske zajednice, ali i graditi reputaciju Srbije kao inovacionog centra na globalnom nivou. Naša vizija je da Srbija postane zemlja prepoznatljiva kao mesto kreacije, zemlja snažnog inovativnog preduzetništva što se ogleda u razvijenom startap ekosistemu koji pruža rešenja za globalne izazove. Veb samit nam je pokazao da smo na dobrom putu, ali i gde treba da ubrzamo razvoj", istakla je u razgovoru za UNU resorna ministarka.
Srbija je na Veb samitu u Lisabonu imala "Srpsko ostrvo" i to je doprinelo dodatnoj promociji i vidljivosti svega onoga što naša zemlja u ovom segmentu ima da ponudi.
"Dobijanje 'Srpskog ostrva' zahvaljujući trudu Privredne komore Srbije na jednom od najvećih svetskih tehnoloških događaja poput Veb samita bilo je značajan korak ne samo za naše startape, već i za ceo inovacioni ekosistem Srbije. To je bila prilika da Srbija, kao zemlja, prikaže svoje inovativne kompanije i potencijale u oblasti inovacija, tehnologije i nauke. Vidljivost koju smo dobili na ovom događaju je neprocenjiva - naši startapi su imali direktan kontakt sa investitorima, mentorima i partnerima iz celog sveta. 'Srpsko ostrvo' se zaista istaklo, jer smo uspeli da pokažemo jedinstvenu kombinaciju talenta, inovacija i institucionalne podrške", smatra Begović.
"Podatak da smo po prisustvu i broju ljudi bili jedna od najbrojnijih zemalja sa preko 60 kompanija oslikava ubrzani razvoj našeg inovacionog ekosistema. Ovo je posebno važno, jer se globalna konkurencija ne meri samo kvalitetom ideja, već i sposobnošću jedne zemlje da te ideje podrži i predstavi na pravi način. Veb samit je dokazao da Srbija ima šta da ponudi, a 'Srpsko ostrvo' je bilo ključni korak ka jačanju našeg prisustva na međunarodnom nivou".
Srbiji predstoji organizacija EXPO2027 i to je dodatni korak razvoja inovacionog ekosistema u vezi sa startapima kod nas.
"Expo2027 je izuzetna prilika da Srbija postavi inovacije u središte svoje međunarodne reputacije. To nije samo događaj - to je platforma za povezivanje, između ostalog, i naših startapa sa globalnim tržištem, investitorima i tehnološkim liderima. Sa temom 'Igra(j) za čovečanstvo', Expo 2027 daje nam šansu da pokažemo kako kreativnost, nauka i tehnologija zajedno oblikuju budućnost. Za naš startap ekosistem Expo2027 može igrati ulogu katalizatora za ubrzanje rasta", naglašava ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović i dodaje:
"Tokom priprema za ovaj događaj, imamo priliku da razvijemo infrastrukturu, organizujemo međunarodne konferencije i privučemo pažnju globalnih investitora. Ovo je prilika da našim startapima omogućimo globalnu vidljivost, ali i da pokažemo kako Srbija gradi mostove između tradicije i inovacija. Kao država, želimo da iskoristimo Expo2027 da inspirišemo mlade generacije, privučemo investitore i stvorimo okruženje u kojem će ideje koje se rađaju u Srbiji imati potencijal da menjaju svet. Ova specijalizovana izložba savršena je prilika da pokažemo kako Srbija može da postane lider u inovacijama, ne samo u regionu, već i na globalnom nivou", zaključila je Jelena Begović.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.