Lideri samita "Brdo" u Sloveniji podržali proširenje EU

Sastanak je održan povodom 20. godišnjice ulaska Slovenije u EU

22.04.2024. 16:27
  • Podeli:
samit brdo TANJUG FOTO STA BOSTJAN PODLOGAR-662673a3d617f.webp Foto: TANJUG FOTO STA BOSTJAN PODLOGAR

Proširenje Evropske unije u njenom je strateškom, ali i sigurnosnom interesu, složili su se danas učesnici sastanka na vrhu u Brdu kod Kranja, a povodom 20. godišnjice članstva Slovenije u Evropskoj uniji.

"Proširenje je važno ... Proširenje znači veliku transformacijsku moć. Mi smo predsednici država koje podržavaju ulazak država zapadnog Balkana u Evropsku uniju, uključujući i Moldaviju i Gruziju", rekla je predsednica Slovenije Nataša Pirc Musar. Ona je istakla da će Slovenija tim zemljama i dalje nastaviti da pruža pomoć.

Austrijski predsednik Aleksander Van der Belen je podsetio na usvajanje "istorijskih odluka o početku pregovora s Bosnom i Hercegovinom, Ukrajinom i Moldavijom".

"Austrija podržava te odluke. Imamo svoj jasan strateški interes, a to je dalje proširenje Evropske unije. Pre svega mislim na države zapadnog Balkana, one su naši susedi. Isto tako je naš bezbednosni interes da one uđu u Uniju. Mislim da smo na pravom putu", kazao je predsednik Austrije.

Hrvatski predsednik Zoran Milanović je rekao da "nije sve u ispunjenju kriterijuma", već je "nažalost puno i previše toga u politici", zbog čega države poput Albanije, Severne Makedonije i Crne Gore "nisu otvorile nijedno poglavlje", prenela je Hina. 

Nejasno je, međutim, zašto je Milanović svrstao Crnu Goru uz Albaniju i Severnu Makedoniju, budući da je Crna Gora otvorila sva 33 poglavlja sa EU, ali je za šest godina privremeno zatvorila sami tri. Poslednje poglavlje Crna Gora je otvorila u junu 2020. godine.

"Tu je i Srbija koja se mora odlučiti definitivno gde politički, vrednosno i strukturno pripada. Međutim, sve te države zajedno imaju nominalni BDP manji nego Hrvatska i Slovenija zajedno. Dakle, to je u ekonomskom smislu malen izazov i malena glavobolja za nekoga ko bi hteo naći rešenje. Ali očito ne želi i za to ne možemo kriviti ni Kinu ni Rusiju. To je naš problem. Neko to zaustavlja", kazao je Milanović.

Milanović je rekao da Unija mora pronaći "nekakav put razuma da se zadovoljimo s nečim što je dobro za sve nas, da pokušamo u svoje društvo dovesti one koji su nam tu blizu, a to su države zapadnog Balkana, a one koji tu nisu, to je već nešto što, bojim se, nadilazi naše mogućnosti jer EU nije Sjedinjene Američke Države, nije Peking".

Serđo Matarela, predsednik Italije, podsetio je da je Slovenija postala članica Evropske unije zajedno s devet drugih zemalja 2004. godine.

"Ako želimo i dalje graditi mir, treba završiti evropski projekt. Danas je to važnije nego ikada. Osobito kada govorimo o državama zapadnog Balkana, koje već 20 godina čekaju na ulazak. Naravno, ne zaboravljamo Ukrajinu, Moldaviju i Gruziju", poručio je Matarela, dodavši da je srećan što se slovenačka predsednica "zauzima za puno sprovođenje šengena".

Naime, Pirc Musar je pozvala sve vlade susednih zemalja Slovenije da zajedno s njom "ukinu kontrole na granicama".

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()