Relativno nedavno Hrvatsku su priznale Somalija (februar 2022), Centralnoafrička Republika i Togo (septembar 2023)
Hrvatska 15. januara obeležava godišnjicu međunarodnog priznanja, kao dan kada su je 1992. godine priznale članice tadašnje Evropske unije. Međutim, 33 godine kasnije tri države i dalje nisu priznale Hrvatsku.
Većina država priznala je Hrvatsku do kraja rata, odnosno do 31. decembra 1995. godine, a te godine priznanja su stigla i od najvećih svetskih sila – SAD, Rusije i Indije.
Relativno nedavno Hrvatsku su priznale Somalija (februar 2022), Centralnoafrička Republika i Togo (septembar 2023).
Tri države, ipak, ni dan danas nisu zvanično uputile priznanje, niti uspostavile diplomatske odnose sa Zagrebom. To su Butan, Niger i Tonga i sve su članice Ujedinjenih nacija.
Među njima je do nedavno bila i Liberija, koja je 26. septembra prošle godine uspostavila diplomatske odnose sa Zagrebom. Ona spada u pedesetak država koje nikada nisu donele odluke o priznanju, ali su uspostavile diplomatske odnose, što se u međunarodnim odnosima tretira kao priznanje.
Mnogi su kašnjenje afričkih država u priznanju nezavisnosti Hrvatske tumačili dobrim odnosima koje su te zemlje nekada imale sa Socijalističkom Federativnom Republikom Jugoslavijom. Istaknuti hrvatski diplomata Budmir Lončar je, međutim, objašnjavao da to nije razlog.
„Ove zemlje nisu prisutne u međunarodnim odnosima, niti su politički aktivne. Nema, dakle, političkog razloga zbog kojeg nisu priznale Hrvatsku. Tu je više reč o nekakvoj inertnosti ili nemarnosti, a Hrvatska, verovatno, nije stigla da sve te zemlje animira“, rekao je Lončar 2017. za Slobodnu Dalmaciju.
On je tada istakao da teza o bliskosti sa SFRJ ne „pije vodu“ jer su i neke druge države, vrlo aktivne u Pokretu nesvrstanih, u samom početku priznale Hrvatsku. Među njima su bili Egipat i Indija.
„To su marginalne zemlje, koje nisu aktivne te možda sve imaju tek po desetak predstavnika u svetu“, dodao je Lončar, komentarišući države koje nisu priznale Hrvatsku.
Druge hrvatske diplomate su naglašavale da je priznanje izostalo od zemalja koje su u diplomatskim odnosima uglavnom okrenute svojim komšijama i koje nemaju razgranatu mrežu diplomatskih misija po svetu.
Tako Niger, na primer, nema ambasade čak ni u svim afričkim državama, a kada je Evropa u pitanju, svoje diplomate poslali su u Belgiju, Dansku, Francusku, Nemačku i Italiju.
Mnijaturno ostrvsko kraljevstvo u Polineziji, Tonga, ima još manje diplomatskih predstavništava u svetu. Kao deo Komonvelta ima uspostavljene diplomatske odnose samo sa Ujedinjenim Kraljevstvom u Evropi.
Kraljevina Butan je posebno zanimljiva po tome što, iako je postala članica Ujedinjenih nacija 1971. godine, nema uspostavljene diplomatske odnose ni sa jednom stalnom članicom Saveta bezbednosti (SAD, Rusija, Kina, Francuska i Ujedinjeno kraljevstvo). U pitanju je namerna samoizolacija koju je Butan uspostavio kako bi eliminisao strani uticaj na zemlju.
Kraljevina ima diplomatske odnose sa 56 država, među kojima su Srbija i Slovenija, a ambasade u Bangladešu, Belgiji, Indiji, Kuvajtu, Australiji i Tajlandu. Međutim, u prestonici Timbu svoje ambasade imaju samo Bangladeš, Indija i Kuvajt, prenosi N1.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.