Od protivnika do saradnika: Ko je Džej Di Vens, budući potpredsednik Amerike

Na početku Vens nije podnosio Trampa

06.11.2024. 14:58
  • Podeli:
džej vans potpredsednik amerike tramp AP PhotoAlex Brando tanjug-672b73eba8dbd.webp Foto: AP PhotoAlex Brando Tanjug

Džej Di Vens prošao je put od Trampovog protivnika do vatrenog pristalice - a sada postaje njegov potpredsednik.

Kada ga je Donald Tramp u julu izabrao za svog potpredsedničkog kandidata, mnogi su to videli kao potvrdu uspona Džej Di V Vensa unutar Republikanske stranke. Mnogi analitičari smatraju da bi Vens mogao postati naslednik u Trampovom pokretu Make America Great Again (skraćeno MAGA) - i potencijalni predsednički kandidat republikanaca za 2028., piše DW.

Tramp i Vens se u mnogim stvarima razlikuju. Njujorški preduzetnik Tramp decenijama se javno predstavlja kao nadmoćna ličnost i vodi politiku u skladu s tim stilom. S druge strane, 40-godišnji žej Di Venspredstavlja potpuno drugačiju Ameriku. Prezime Vens preuzeo je od bake i dede po majci, koji su mu promenili život: uzeli su pod svoje mladog Džejmsa Dejvida Boumana, kako se Venstada zvao, kada se njegova majka borila s problemima zavisnosti o drogama i alkoholu.

Nakon što je završio školu, Vens je napustio svoj rodni grad Midltaun u Ohaju i prijavio se u vojsku. U Iraku je boravio šest meseci 2005. godine, ali nije direktno učestvovao u borabama. Po povratku u SAD završio je studije na Državnom univerzitetu u Ohaju, a potom i na Pravnom fakultetu Jel. Nakon toga osnovao je firmu i investirao u tehnološki sektor u Kaliforniji.

Na Jelu je upoznao i svoju sadašnju suprugu: 2014. se oženio Ušom Čilukuri, poreklom iz Indije. Par ima dva sina i ćerku .

Od protivnika Trampa do MAGA-senatora

Vens je postao poznat 2016. kada je objavio autobiografski roman Hillbilly Elegy: Priča o mojoj porodici i društvu u krizi. Taj bestseler je tada hvaljen kao uvid u stvarni život ljudi iz Rast Belta, regije pogođene propadanjem čelične industrije. U novembru iste godine tesni rezultati u toj regiji - tačnije u državama Viskonsin, Mičigen i Pensilvanija - doneli su Trampu pobedu na izborima.

Vens je bio pozivan u televizijske i radijske emisije kao stručnjak za regiju iz koje potiče. U jednom intervjuu koji je dao pre prvih izbora na kojima se Tramp kandidovao izjavio je da ne podnosi Trampa i da će verovatno glasati za Hilari Klinton.

Ipak, predvideo je da Trampov fenomen pokreće podrška bele radničke klase koja "nije nužno siromašna, ali se oseća kulturno izolovanom i pesimistički gleda prema budućnosti". "To je jedan od najvećih, ako ne i najveći razlog zašto neko podržava Donalda Trampa", rekao je tada Vens.

Puno pohvala za Hillbilly Elegy došlo je i od sasnivača PejPala Petera Tiela. Taj milijarder, rođen u Nemačkoj, bio je dugogodišnji Vensov mentor i jedan od prvih poznatih Trampovih pristalica iz Silicijumske doline. Njujork Tajms je u julu pisao da je Tiel 2021. organizovao prvi susret između njih dvojice. Sedeće godine Vens je promenio svoj stav prema Trampu u javnosti - i kao republikanski kandidat iz Ohaja ušao u američki Senat.

Kontroverze u kampanji i uglađeni nastupi

U predizbornoj kampanji Vens je bio važan govornik i izazvao je mnoge kontroverze. Nedugo nakon što ga je Tramp izabrao za potpredsedničkog kandidata, ponovno se pojavila njegova izjava iz 2021. u kojoj je SAD opisao kao zemlju pod vlašću "žena bez dece s mačkama". Mnoge demokrate, kao i poznate osobe poput Tejlor Svift, osudile su tu izjavu.

Vens je izazvao dodatni bes kad je na društvenim mrežama lažno tvrdio da migranti s Haitija u gradu Springfildu u njegovoj matičnoj saveznoj državi Ohaju jedu pse. Tramp je tu netačnu tvrdnju kasnije ponovio u TV debati s demokratskom protivkandidatkinjom Kamalom Haris.

U vlastitoj TV debati s demokratskim kandidatom za potpredsednika Timom Valcom Vens je, prema mišljenju kritičara, ostvario tesnu pobedu. Njegov nastup mediji su opisali kao "uglađen" (Politico), "jasan" i "dominantan" (New York Times) te "gladak" (CNN). Ipak,Vensje imao jednu slabost: nije priznao da je Tramp izgubio izbore 2020. od Džoa Bajdena - tema koju je Valc iskoristio protiv njega.

Potpredsednik Vens - znak za budućnost republikanaca

Kao potpredsednik Vens sada ima značajnu administrativnu moć. U svojoj ulozi predsednika Senata može dati odlučujući glas u slučaju nerešenog rezultata nekog glasanja. Takođe, potpredsednik može privremeno preuzeti sve predsedničke dužnosti ako predsednik postane kratkotrajno nesposoban za rad.

Tako je potpredsednica Kamala Haris 2021. privremeno zamenila predsednika Bajdena, koji se morao da se podvrgne jednom medicinskom zahvatu. Donald Tramp, koji je sada isto star kao Bajden u trenutku stupanja na dužnost, mogao bi takođe u svojem novom mandatu zatrebati pomoć Vens.

Ako će TrAmp sledeće četiri godine kao predsednik svojim izjavama opet dominirati medijima, Vens će biti pod lupom zbog svojih stavova o važnim pitanjima, kao što su pravo na pobačaj, imigracija i spoljnja politika. Jer njegovi stavovi mogli bi dati smer Republikanskoj stranci za eru nakon Trampa.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()