Veoma loša situacija: Svet neće biti u stanju da se nosi sa plastičnim otpadom za 10 godina

Upotreba plastike mogla bi se utrostručiti na globalnom nivou do 2060. godine, a najveće povećanje se očekuje u podsaharskoj Africi i Aziji.

24.11.2024. 23:15
  • Podeli:
plastika shutterstock_1403954465-65f6fa01279b8.webp Foto: Shutterstock

Svet neće biti u stanju da se nosi sa ogromnom količinom plastičnog otpada za 10 godina, osim ako zemlje ne pristanu da ograniče proizvodnju, upozorila je Ane Beate Tvinereim kopredsedavajuća koalicije ključnih zemalja koje žele da reše problem zagađenja plastikom, uoči ključnih pregovora o suzbijanju globalnog zagađenja plastikom.

Govoreći pred završnu, ključnu rundu pregovora UN-a o prvom globalnom sporazumu o okončanju plastičnog otpada, u Busanu, u Južnoj Koreji, ove nedelje, norveška ministarka za međunarodni razvoj, Ane Beate Tvinereim, priznala je da postopji raskol koji je nastao između zemalja koje proizvode plastiku i onih drugih, preneo je Gardijan.

Ona predstavlja više od 60 nacija sa velikim ambicijama, predvođenih Ruandom i Norveškom, koje žele da se reši problem zagađenja plastikom, što znači snažno suzbijanje proizvodnje.

Iako "savršen sporazum" možda neće biti moguć zbog snage opozicije, uglavnom iz zemalja koje proizvode naftu, ona se nada da bi se mogao postići dogovor koji bi vremenom mogao biti ojačan.

"Nećemo sklopiti savršen sporazum. Ali moramo ići dalje. I mislim da hoćemo. Odlučila sam da se nadam", rekao je Tvinereimova.

Prema njenim rečima, zemlje koalicije nastaviće da pokazuju da postoji velika grupa zemalja koja se drži svojih ambicija. 

"Svetu je sada očajnički potrebno vođstvo i dobre vesti", naglasila je ona.

Ove godine su istraživači pronašli mikroplastiku u svakom uzorku placente koji su testirali, u ljudskim arterijama, gde je plastika povezana sa srčanim i moždanim udarima, u testisima i spermi, što je dokaz sveprisutnosti plastike i zabrinutosti zbog zdravstvenih rizika. 

Dve godine nakon istorijskog sporazuma 175 zemalja o usvajanju mandata za pregovore o globalnom, pravno obavezujućem sporazumu koji bi se bavio čitavim životnim ciklusom plastike, delegati su i dalje veoma podeljeni oko toga šta da rade, a rok se približava.

Napredak je zastao zbog spora oko potreba za rezovima u industriji plastike vredne 712 milijardi dolara. 

Tokom poslednjih razgovora vođenih u aprilu nije postignut dogovor da se proizvodni ciljevi, koji se smatraju ključnim za suzbijanje plastičnog otpada, stave u centar sporazuma.

Poslednja runda razgovora, koja počinje sutra i treba da se završi 1. decembra, je ključna.

Upotreba plastike mogla bi se utrostručiti na globalnom nivou do 2060. godine, a najveće povećanje se očekuje u podsaharskoj Africi i Aziji. 

Predviđa se i da će se plastični otpad utrostručiti do 2060. godine, pri čemu će polovina završiti na deponijama, a manje od petine će biti reciklirano.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()