Svedoci smo zima sa sve manje snega
Na planeti koja se zagreva, sve je manje snega. U studiji, koja je nedavno objavljena u časopisu 'Nature' navodi se da su klimatske promene od 1981. do 2020. dovele do velikog gubitka snežnog pokrivača u mnogim delovima severne hemisfere.
Zvuči logično da uslovi na sve toplijoj planeti manje pogoduju snegu, ali veza između snežnog pokrivača i globalnog zagrevanja je kompleksnija nego što deluje na prvu loptu. Zemlja je u periodu međuledenog doba, kada je uobičajeno da se sneg i led na polovima smanjuju u odnosu na pre 10.000 godina.
"Na severnom polu svakih 30 godina površina pod ledom se pomalo širi, a onda sledećih 35 godina pomalo smajnuje. Većina glečera u svetu se smanjuje, ali bilo je pre 200-300 godina da su se širili. Isto su to neke ciklične pojave, samo za ljudski vek nije toliko primetno", priča meteorolog Nedeljko Todorović za UNU.
Zato godinama naučnici pokušavaju da proniknu u taj složeni odnos. Najveći problem je što teško može da se precizno izmeri sneg, pa su posmatranja sa terena, satelitski snimci i klimatski modeli davali kontradiktorne rezultate. Smanjenje se najviše vidi u centralnoj i istočnoj Evropi i na jugozapadu i severoistoku Amerike. Međutim, u nekim delovima visina snega raste, poput delova Kanade, Amerike i na severu Rusije.
U Srbiji martovski snežni pokrivač, prosečno, opada za otprilike 6-7% tokom perioda od deset godina, što je mnoge rastužilo.
Todorović navodi da je bitno i koji period posmatramo.
"Ako gledamo 20-30 godina, kao kod nas u Srbiji i u Evropi se može videti tendencija smanjenja snega. U smislu broja dana, površine i visine, ali rekoh, ti periodi se smenjuju. To ne znači da će takav period da se nastavi", ističe Todorović.
Ako gledamo Beograd, postoji pravilnost da otprilike na svake 22 godine padne količina snega veća od pola metra, ukazuje Todorović. Poslednji put je to bilo 2005, tako da postoji mogućnost da u narednih nekoliko godina u glavnom gradu padne ponovo ozbiljniji sneg.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.