Bela masa olakšava komunikaciju sa ostatkom tela
Naučnici su se prilikom istraživanja mozga do sada uglavnom fokusirali na zagonetnu sivu masu, međutim, nova studija naglašava značaj bele materije, odnosno dela mozga o kome se manje raspravlja.
Siva materija prvenstveno se sastoji od tela nervnih ćelija koje imaju važnu ulogu u funkcijama poput govora, učenja, spoznaje, oseta i kretanja.
Nasuprot tome, bela masa prvenstveno se sastoji od aksona odgovornih za međusobno povezivanje moždanih ćelija i olakšavanje komunikacije sa ostatkom tela.
Naučnici sa Univerziteta Vanderbilt započeli su novu studiju koristeći funkcionalnu magnetsku rezonansu /FMRI/ da bi istražili promene u aktivnosti bele mase dok su subjekti uključeni u zadatke poput pokreta prstiju.
NJihova studija, objavljena u časopisu "PNAS", zasniva se na akterima koji su instruisani da ponavljaju dodeljene zadatke kako bi se uspostavili uočljivi obrasci.
Rezultati su otkrili vidljivo povećanje signala zavisnih od nivoa oksigenacije krvi unutar bele mase, što ukazuje na pojačanu aktivnost mozga tokom obavljanja zadatka. Tačne implikacije tog opažanja za sada ostaju nejasne.
U sivoj masi povećanje signala odgovara oksigenaciji u beloj masi, odnosno povećanom protoku krvi, što označava povećanu aktivnost mozga. Ta pojava može značiti veću potrošnju kiseonika tokom aktivnosti mozga.
Razumevanje zamršenosti aktivnosti bele mase u mozgu za naučnike je imperativ, jer poremećaji u povezivanju sa delovima tela mogu dovesti i do poremećaja u rasponu od epilepsije do multiple skleroze.
Signal se različito menja u različitim putevima bele mase - ističu naučnici.
Naknadne studije mogle bi dublje proučiti te signale bele mase, posebno u kontekstu stanja poput Alchajmerove bolesti.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.