Kako broj braće i sestara utiče na mentalno zdravlje tinejdžera

Tinejdžeri prolaze gore kada su njihova braća i sestre sličnih godina

15.01.2024. 17:12
  • Podeli:
internet tinejdžeri pixabay-64eef6547300a.webp Foto: Pixabay

Istraživanje sprovedeno u Sjedinjenim Američkim Državama i Kini pokazala je da su srednjoškolci iz većih porodica imali nešto lošije mentalno zdravlje od onih iz manjih porodica. 

Tinejdžeri iz višečlanih porodica imaju lošije mentalno zdravlje

Najveći uticaj je primećen u porodicama sa više dece rođene u razmaku od manje od godinu dana.

Uzorak je obuhvatio 9.100 učenika osmog razreda u SAD i 9.400 u Kini, sa prosečnom starošću od 14 godina, a istraživači su im postavljali niz pitanja o njihovom mentalnom zdravlju.

Profesor sociologije na Državnom univerzitetu u Ohaju Dag Dauni rekao je da su prethodne studije na tom polju otkrile mešovitu sliku pozitivnih i negativnih faktora za decu sa više braće i sestara.

On je naveo da tinejdžeri prolaze gore kada su njihova braća i sestre sličnih godina.

"Ako o roditeljskim resursima razmišljate kao o piti, to znači da će jedno dete dobiti sve kolače. Ali kada dodate više braće i sestara, svako dete dobija manje resursa i pažnje od roditelja, a to može uticati na njihovo mentalno zdravlje", rekao je Dauni, prenosi Gardijan.  

Studija je pokazala da tinejdžeri sa najboljim mentalnim zdravljem potiču iz porodica sa najvećim socioekonomskim prednostima. 

Što je manja razlika u godinama, tim gore

U SAD su to najčešće bile porodice sa samo jednim ili dvoje dece, a u Kini porodice sa jednim detetom. U skladu sa kineskom politikom jednog deteta, oko trećine kineske dece bila su jedinci, u poređenju sa 12,6 odsto dece u SAD.

Raniji Daunijev rad je pokazao da su se deca sa više braće i sestara bolje slagala sa drugima u vrtiću i da je manja verovatnoća da će se razvesti u kasnijem životu, možda zato što su već imala određeno iskustvo u uspostavljanju bliskih odnosa. 

U međuvremenu, studija iz 2016. na više od 100.000 norveške dece otkrila je bolje mentalno zdravlje u većim porodicama.

Kineski tinejdžeri bez braće i sestara najbolje su prošli po pitanju mentalnog zdravlja. 

U SAD je otkriveno da deca koja nisu imala braće i sestara ili samo jednog imaju slično mentalno zdravlje.

Rezultati su bili lošiji kod tinejdžera sa više braće i sestara, a veći uticaj na mentalno zdravlje primećen je kod tinejdžera sa starijom braćom i sestrama, i kada je veoma mala razlika u godinama između braće i sestara.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()