Tinejdžeri prolaze gore kada su njihova braća i sestre sličnih godina
Istraživanje sprovedeno u Sjedinjenim Američkim Državama i Kini pokazala je da su srednjoškolci iz većih porodica imali nešto lošije mentalno zdravlje od onih iz manjih porodica.
Najveći uticaj je primećen u porodicama sa više dece rođene u razmaku od manje od godinu dana.
Uzorak je obuhvatio 9.100 učenika osmog razreda u SAD i 9.400 u Kini, sa prosečnom starošću od 14 godina, a istraživači su im postavljali niz pitanja o njihovom mentalnom zdravlju.
Profesor sociologije na Državnom univerzitetu u Ohaju Dag Dauni rekao je da su prethodne studije na tom polju otkrile mešovitu sliku pozitivnih i negativnih faktora za decu sa više braće i sestara.
On je naveo da tinejdžeri prolaze gore kada su njihova braća i sestre sličnih godina.
"Ako o roditeljskim resursima razmišljate kao o piti, to znači da će jedno dete dobiti sve kolače. Ali kada dodate više braće i sestara, svako dete dobija manje resursa i pažnje od roditelja, a to može uticati na njihovo mentalno zdravlje", rekao je Dauni, prenosi Gardijan.
Studija je pokazala da tinejdžeri sa najboljim mentalnim zdravljem potiču iz porodica sa najvećim socioekonomskim prednostima.
U SAD su to najčešće bile porodice sa samo jednim ili dvoje dece, a u Kini porodice sa jednim detetom. U skladu sa kineskom politikom jednog deteta, oko trećine kineske dece bila su jedinci, u poređenju sa 12,6 odsto dece u SAD.
Raniji Daunijev rad je pokazao da su se deca sa više braće i sestara bolje slagala sa drugima u vrtiću i da je manja verovatnoća da će se razvesti u kasnijem životu, možda zato što su već imala određeno iskustvo u uspostavljanju bliskih odnosa.
U međuvremenu, studija iz 2016. na više od 100.000 norveške dece otkrila je bolje mentalno zdravlje u većim porodicama.
Kineski tinejdžeri bez braće i sestara najbolje su prošli po pitanju mentalnog zdravlja.
U SAD je otkriveno da deca koja nisu imala braće i sestara ili samo jednog imaju slično mentalno zdravlje.
Rezultati su bili lošiji kod tinejdžera sa više braće i sestara, a veći uticaj na mentalno zdravlje primećen je kod tinejdžera sa starijom braćom i sestrama, i kada je veoma mala razlika u godinama između braće i sestara.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.