Vreba opasnost od toplotnog udara i sunčanice: Dr Martinez za UNU otkriva - kako se zaštititi?

Ukoliko se dogodi da nekome od sunca ili vrućine pozli u vašoj blizini, možete mu pomoći

Autor: Danica Mijatović
19.06.2024. 20:00
  • Podeli:

U Srbiji je danas u nekim gradovima bilo i do 37 stepeni, a narednih dana meteorolozi najavljuju i do 40. Zbog toga lekari upozoravaju na opasnost od sunčanice i toplotnog udara. 

Ono što i sami osećamo, a stručnjaci podsećaju, ovakvi klimatski uslovi ne odgovaraju ni potpuno zdravoj populaciji, a kamoli starima, hroničnim bolesnicima i deci. Opasnost preti sa dve strane - od direktnog izlaganja suncu i sunčanice, ali i visoke temperature, odnosno toplotnog udara.

"Simptomi sunčanice jesu kada prilkom većeg izlaganja sunčevim zracima dolazi do vrtoglavice, glavobolje, znojenja, kao i kratkog gubitka svesti. Kada je reč o toplotnom udaru simptomi su na sistemskom nivou, to predstavlja šok za organizam, može doći i do prestanka znojenja. Tu govorimo o drugom stanju za koje bi trebalo obezbediti hitnu pomoć", kaže za UNU dr Alberto Martinez.

Ukoliko se dogodi da nekome od sunca ili vrućine pozli u vašoj blizini, možete mu pomoći.

"Ta prva pomoć jeste da osoba bude u ravnom položaju, na podu, da osobu postavimo u položaj autotransfuzije, da joj podignemo noge i ruke kako bismo joj povećali protok krvi prema srcu. Nikako alkohol, samo treba rashladiti telo hladnim tečnostima, slatkim napicima i šećerom. Ako to ne daje rezultata, potrebno je zvati hitnu pomoć", ističe dr Martinez.

Da bismo sprečili sunčanicu ili toplotni udar, idealno bi bilo kada na sunce ne bismo izlazili od 10 ujutru do 19 časova. Pošto to nije moguće, lekari imaju i druge savete.

"Uvek kada se izlazi na sunce ili šešir ili kačket, pogotovo kod starih ljudi. Decu obavezno zaštiti od direktnog izlaganja suncu kačketima, naravno da se koriste i zaštitne kreme", zaključuje dr Martinez.

I još jedan važan savet koji je možda i najteži za poštovanje - temperatura u klimatizovanoj prostoriji ne sme da bude mnogo niža od spoljašnje. Zbog drastične razlike može doći do naglog širenja krvnih sudova. Dakle, samo oprezno.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()