Naučnici su utvrdili nekoliko ključnih prednosti koje pivo može da ima na dugoročno zdravlje onih koji ga konzumiraju
Od omiljenih piva stare škole do modernih "kraft" varijanti, danas bi se sasvim opravdano moglo tvrditi da ljubitelji piva nikada nisu slavili svoje omiljeno piće tako strastveno kao sada.
Ukoliko ste i vi jedan od njih, sigurno će vas obradovati da su istraživači identifikovali nekoliko ključnih prednosti koje pivo može da ima na vaše dugoročno zdravlje.
U meta-analizi, nedavno objavljenoj u međunarodnom časopisu Nutrients, tim istraživača stučnjaka za ishranu i nauku o hrani, u Španiji je proučavao studije rađene od 2007. do 2020. godine, koje su se uglavnom bavile efektom alkoholnih pića na zdravlje. Neke od tih studija sugerišu da su prirodni nutrijenti u pivu, ali ne i sam alkohol, ono što donosi neke od zdravstvenih koristi.
A budući da izbor bezalkoholnih piva nikada nije bio bogatiji, delovi ove studije takođe donose dobre vesti za one pivopije koji suzdržavaju od alkoholnog piva, piše Eat This, Not That!.
Važno je napomenuti i da su istraživači koji su sproveli ovu analizu otkrili da je vrlo umerena konzumacija piva ključna za ispoljavanje zdravstvenih prednosti piva. Oni zato predlažu samo jedno piće dnevno za žene, a dva za muškarce.
Istraživači navode da je 5 od 6 studija koje su odabrali identifikovalo "zaštitni efekat umerenog ispijanja alkohola na kardiovaskularne bolesti". To se odnosi na pojedince koji su redovno pili do jednog litra piva nedeljno u poređenju sa apstinentima i osobama koje povremeno piju.
2. Pivo pomaže u prevenciji dijabetesa
"Muškarci koji nisu pili imali su značajno veći rizik od razvoja abnormalne regulacije glukoze od onih koji povremeno piju pivo. To sugeriše da bi povremena konzumacija piva mogla imati zaštitni efekat [od dijabetesa] kod muškaraca", tvrde naučnici.
3. Pivo je u vezi sa većom gustinom kostiju
Kada je o gustini kostiju i riziku od preloma kod starijih osoba reč, naučnici u aktuelnoj studiji navode da je i "vrlo nizak nivo konzumacije piva povez sa smanjenim rizikom od preloma". Oni sugerišu da se ovo odnosi i na "bezalkoholne komponente piva".
"Druga jedinjenja prisutna u pivu (npr. fitoestrogeni, kao što je 8-prenilnaringenin) deluju u sinergiji sa silicijumom kod stimulacije ćelija osteoblasta, poboljšavaju strukturu kostiju i pomažu u remineralizaciji kostiju i zubi", ističu naučnici.
4. Pivo snižava holesterol
Istraživači ističu da nekoliko studija koje su analizirali sugerišu da pivo podstiče dobar holesterol i pomaže u regulaciji lošeg kolesterola, velikim delom zahvaljujući antioksidansima u prisutnim u piću. Važno je napomenuti da je to otkriveno prilikom konzumacije male količina piva, odnosno između 0,15 i 0,3 litra dnevno.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.