Komšije u velikom problemu: U Hrvatskoj 40 posto radne snage čine stranci, nema ko da radi

Na tržištu je trenutno čak 700 agencija koje dovode strane radnike

12.07.2024. 10:34
  • Podeli:
građevina pixabay-65be9c193b37f.webp Foto: Pixabayy

Hrvatska ima sve veće potrebe da uvozi radnu snagu pa se očekuje da bi do kraja ove godine moglo stići preko 200.000 zahteva poslodavaca za zapošljavanje stranaca, javio je HRT.

 Stranci već sada čine 40 posto ukupne radne snage u građevinarstvu, a njihov udeo sve je veći u turizmu i trgovini. U Hrvatskoj, navodi se, trenutno radi 135.000 stranih radnika, a najviše ih je iz susednih zemalja - Srbije i Bosne i Hercegovine.

Oko 30.000 stranih radnika u Hrvatskoj dolazi iz Nepala, Indije i Filipina. Svi oni već sada čine 40 posto ukupne radne snage u građevini, a bez njh se ne može ni u turizmu.

 "Mi procenjujemo da će ove godine stranih radnika iz trećih zemalja biti negde između 50.000 i 55.000. Lani je izdato oko 46.000 dozvola, dakle trend ide prema gore", rekao je za HRT šef Hrvatskog udruženja turizma Veljko Ostojić.

Firme koje zapošljavaju strane radnike suočavaju se s brojnim izazovima. Pre svega integracione prirode, kaže direktor kompanije u kojoj strani radnici čine polovinu zaposlenih.

"Jedan od ključnih su jezične barijere, u jednom trenutku smo imali u firmi čak šest prevodilaca", kaže Dragutin Kamenski, vlasnik građevinske kompanije.

Ministar rada Marin Piletić kaže da se razmišlja o tome da učenje hrvatskog uskoro postane obaveza. Za sada ga, uz vaučere, uče samo oni koji to žele.

"To će sasvim sigurno, biti jedna od etapa, kao što to postoji u drugim zapadnim zemljama", kazao je Piletić.

Na tržištu je trenutno čak 700 agencija koje dovode strane radnike.

 "A istovremeno čuti podatak da je 450 hiljada ljudi u Hrvatskoj između 20 i 64 godine neaktivno, a radno sposobno, je nešto sa čim se treba miriti", rekao je ministar demografije i iseljeništva Ivan Šipić.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()