Znate li zašto so ubrzava koroziju vašeg auta

So ima funkciju da otapa puteve ali je dosta štetna za automobile

16.01.2025. 18:38
  • Podeli:
vožnja automobil zimska jakna zima shutterstock-673cfb6fa9d01.webp Foto: Shutterstock

Posipanje kolovoza solju je način da preživimo zimske radosti na putevim poput snega i leda koji su nam dragi kao prosečnom detetu – suva zima. Njima grudvanje i sankanje, a nama nervoza i klizanje ne kolovoza.

Da nema soli, potrošnja lekova za smirenje bi se dramatično povećala među vozačkom populacijom, ali nije ona isključivo pozitivan lik u ovoj zimskoj akcijskoj drami.

Za izradu većine automobilskih komponenti koristi se čelik, koji je legura gvožđa sa ugljenikom i drugim elementima. Karoserije, osovina i delovi kočnice uglavnom su izrađeni od ovog materijala. Kada gvožđe dođe u dodir s vodom i kiseonikom, dolazi do hemijske reakcije koja za rezultat ima oksid gvožđa i ili, narodski rečeno, rđu.

Sada dolazimo do soli koja otapa zaleđene puteve, ali i na sebe veže vodu. So omogućuje elektronima da brže putuju unutar te hemijske reakcije, ubrzavajući proces rđe na čeličnim komponentama. Korozija nastaje kada se spoje hemijski i biološki spojevi, koji su u sukobu. So je elektrolit i iznimno je važna za ljudski organizam, utiče na rad mišića, ravnotežu tečnosti i ćelijske reakcije. Kada se so veže na metal i slične površine, ona uklanja elektrone koji štite metale. Svako kretanje elektrona naziva se oksidacija, ključni sastojak korozije. Bez oksidacije ne dolazi do korozije.

Za razliku od kuhinjske soli, koja je obrađena kako bismo je mogli jesti, so za puteve je sirovina. Neobrađeni natrij hlorid ima snažan efekat upijanja i sušenja tečnosti. To ga čini izvanrednim za uklanjanje zimskih opasnosti s kolovoza, ali kombinacija soli i vlage može rezultirati eventualnom korozijom metalnih delova vašeg automobila. Najviše stradaju donji delovi vašeg ljubimca.

Što se tiče uticaja soli na putevima i na gume vašeg automobila, štete nema. To je zbog posebnih smesa od kojih se izrađuju gume za vozila. Ovi materijali već su oslobođeni vlage i stoga nisu toliko reaktivni kada dođu u dodir sa solju, prenosi Revija HAK.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()