UNA provera: Koja je razlika između nekadašnje i sadašnje školske lektire i šta deca čitaju

Neka su dela ostala i u novom programu, ali neka su i izbačena

Autor: Lena Sladojević
16.01.2025. 20:01
  • Podeli:

Vremena se menjaju, pa i obavezna lektira za školarce. Danas se čitaju "Agi i Ema", "O dugmetu i sreći", "Trnova Ružica"... a nekada su u školskom programu bili "20.000 milja pod morem", "Čarobni samarčić", "Kako se kalio čelik", "Daleko je sunce".

U petom razredu iz prethodnih vremena ostala su dela "Hajduci", "Robinson Kruso", "Doživljaji Toma Sojera", ali na primer “20.000 milja pod morem” nije više deo nastavnog programa. Odgovor koja dela iz obavezne lektire deca čitaju tokom zimskog raspusta, potražili smo u dečjoj biblioteci "Čika Jova Zmaj" pri Biblioteci Grada Beograda.

„Ja bih rekla da je lektira u poslednje vreme dosta osvežena delima i piscima koji deca inače čitaju u poslednje vreme. Neki primeri su roman "O dugmetu i sreći" Jasminke Petrović, isto i zbirka priča, potom roman Ivane Nešić "Zelenbabini darovi" ili roman "Agi i Ema" Nikole Kolarova. Naravno tu su i neka dobro poznata dela ostala i na primer za starije razrede to su Robinson Kruso, Tom Sojer, Pop Ćira pop Spira“, kaže za UNU bibliotekarka u dečjem odeljenju Biblioteke grada Beograda Violeta Đorđević.

Kako objašnjavaju bibiotekari, lektira se u nižim razredima nadovezuje na ono što deca čitaju u predškolskom periodu.

„Tako se u lektiri nalaze pesme Čike Jove Zmaja, priče Desanke Maksimović, pesme Dobrice Erića, Ljubivoja Ršumovića, Milovana Danojlovića i bajke Andersenove ili Grimove i tu su i dva romana "Alisa u zemlji čuda", i "Bela griva" “, kaže Đorđević i dodaje:

„Mi imamo sreću da ovde u Biblioteci grada Beograda ovde na dečjem odeljenju, imamo zaista razvijenu čitalačku publiku. Danas jeste vreme tehnologije i veštačke inteligencije ali ja bih rekla da baš takvo vreme zahteva da se ulaže u trud i da se deca podstiču da deca čitaju jer je to jedini način da se snađu šta je istina, a šta laž, i da u obilju informacija znaju šta je to relevantna informacija“.

Odgovor na pitanje po čemu se razlikuje lektira nekada i sad, nismo uspeli da saznamo u Zavodu za udžbenike, a kako su nam odgovorili iz Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, ta tema mogla bi da postane aktuelna kada bude uveden novi program budući da se sadašnji koriste od 2017. godine. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()