Bajden produžio uredbu o vanrednoj situaciji za Zapadni Balkan

Prva takva izvršna uredba donesena je 26. juna 2001. godine.

15.06.2024. 11:06
  • Podeli:
bajden tanjug ap-656105726cbf2.webp Foto: Tanjug/Ap/Stephanie Scarbrough

Američki predsednik Džozef Bajden produžio je uredbu o vanrednoj situaciji za Zapadni Balkan, jer smatra da se "nastavljaju akcije koje ugrožavaju mir u regionu".

Bajden tvrdi da takve radnje predstavljaju pretnju po nacionalnu bezbednost SAD, saopštila je Bela kuća. Prva izvršna uredba o vanrednoj situaciji za Balkan donesena je 26. juna 2001. godine.

Predsednik Sjedinjenih Država Džozef Bajden je za još godinu produžio izvršnu uredbu o vanrednoj situaciji za Zapadni Balkan, jer, kako tvrdi, situacija u regionu i dalje predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku SAD.

U saopštenju objavljenom na sajtu Bele kuće, Bajden navodi da se nastavljaju "akcije osoba koje ugrožavaju mir i međunarodne napore za stabilizaciju na Zapadnom Balkanu, uključujući akte ekstremističkog nasilja i remetilačke aktivnosti".

"Takve situacije ometaju napredak ka efikasnom i demokratskom upravljanju i punoj integraciji u transatlantske institucije", saopštila je Bela kuća.

Bajden smatra da te akcije predstavljaju "vanrednu i izuzetnu pretnju po nacionalnu bezbednost i spoljnu politiku SAD" i da bi zbog toga vanredna situacija za Balkan trebalo da ostane na snazi i nakon 26. juna.

Prva takva izvršna uredba donesena je 26. juna 2001. godine.

Tadašnji predsednik SAD, mlađi Džordž Buš, naknadno je izmenio tu uredbu navodeći niz ličnosti i organizacija koji podrivaju demokratski poredak i stabilnost Zapadnog Balkana.

Prva dva dokumenta Bele kuće odnosila su se mahom na "remetilačke faktore" nakon postizanja Ohridskog sporazuma u Severnoj Makedoniji.

Poslednji put stav Bele kuće o pitanju Zapadnog Balkana definisan je 2021. godine uredbom kojom je proširen "obim vanrednog stanja na nacionalnom nivou".

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()