Roditelji imaju podeljeno mišljenje
Zajedničko spavanje s detetom tema je koja često izaziva raspravu među roditeljima. Neki misle da bi dete odmalena trebalo spavati samo, dok drugi smatraju da deljenje kreveta s roditeljima ima brojne prednosti. Pedijatrica Tanzilya Gedieva podelila je svoje mišljenje o ovoj temi.
Prema njenim rečima, sprovedena su brojna istraživanja, ali niti jedno nije dalo konačan odgovor.
"Prvo, vredi spomenuti prednosti spavanja vaše bebe u istom krevetu s roditeljima. U detinjstvu je boravak s majkom noću pogodan za dojenje. Takođe, bliski kontakt bebe i majke potiče laktaciju i jača emocionalnu vezu majka-dete. Uznemirenim majkama, koje noću stalno nadziru bebu, zajednički krevet olakšava život i smanjuje teskobu," rekla je lekarka.
Dodala je i kako neka istraživanja pokazuju da zajedničko spavanje može pomoći detetu da postane nezavisnije tokom dana jer blizina roditelja noću jača osećaj bezbednosti. Takođe, neka deca brže zaspu i duže spavaju kada su pored roditelja. Prema navodima pedijatrice, deca koja spavaju s roditeljima imaju manje šanse za noćne more ili probleme poput noćnog mokrenja, prenosi Index.hr.
"Postoje dokazi da odrasli, koji su kao deca delili krevet s roditeljima, imaju bolju emocionalnu stabilnost, niže nivoe anksioznosti i više samopouzdanja", istakla je.
Ipak, Gedieva upozorava i na moguće negativne strane zajedničkog spavanja.
"U detinjstvu, nepravilna organizacija detetovog mesta za spavanje, pušenje ili zarazne bolesti roditelja mogu negativno uticati na zdravlje deteta. Takođe, ako roditelji ne štite detetov san, na primer, paljenjem svetla, korišćenjem telefona u krevetu ili razgovorima, dete se može često buditi i imati problema s ponovnim uspavljivanjem. Nekim roditeljima, zajedničko spavanje takođe može uzrokovati nesanicu i stres, naročito u prvoj godini detetovog života", objasnila je ona.
Napomenula je i kako deca, koja od početka spavaju u sopstvenom krevetu, često brže zaspu i razvijaju vlastitu rutinu. Ipak, upoređujući decu koja su uvek spavala odvojeno i onu koja su u ranom detinjstvu delila krevet s roditeljima, pokazalo se da su ovi drugi dublje spavali i lakše zaspali.
"Većina dobrobiti zajedničkog spavanja nestaje u dobi između šest i osam godina, ali kod dece s emocionalnim smetnjama zajedničko spavanje, čak i u školskoj dobi, može pomoći u smanjenju teskobe", dodala je Gedieva.
Zaključila je da ne postoji univerzalan odgovor na pitanje kada bi dete trebalo početi spavati odvojeno.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.