Antibiotici ubijaju i dobre bakterije: Obnova crevne flore duže traje nego što mislite

Antibiotici su važni lekovi koji su napravljeni da se bore protiv bakterijskih infekcija

12.12.2024. 20:12
  • Podeli:
antibiotik, antibiotici, lek, lekovi - 10 sept 2024 - profimedia-0907754509-66e951c614ed4.webp Foto: Profimedia

Antibiotici mogu značajno uticati na vaš probavni sistem. Stručnjaci za infektivne bolesti i doktor za zdravlje creva iz Klinike u Klivlendu dele savete o tome kako da vratite ravnotežu u stomaku.

Antibiotici su važni lekovi koji su napravljeni da se bore protiv bakterijskih infekcija ubijanjem bakterija ili inhibicijom njihovog rasta, piše Healthy.

Neophodni su za lečenje stanja poput streptokokne angine, infekcija mokraćnog trakta i pneumonije, između ostalog.

Prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), zdravstveni radnici u SAD-u su 2022. godine propisali 236,4 miliona antibiotika u ambulantnim uslovima, što je otprilike sedam recepata na svakih 10 osoba. S obzirom na porast respiratornih virusa u poslednjim godinama, istraživanje antibiotika je verovatno relevantnije nego ikad.

„Antibiotici su lekovi koji spašavaju živote, ali oni imaju i nuspojave“, kaže Linda Jensi, MD, specijalista za infektivne bolesti u bolnici Memorial Hermann u Hjustonu.

„Najčešći simptom koji ljudi dožive nakon uzimanja antibiotika je dijareja. Ponekad ona može biti vrlo ozbiljna.“

Prema rečima dr Jensi važno je razumeti da, dok antibiotici eliminišu štetne bakterije, oni takođe mogu uticati na korisne bakterije u vašem mikrobiomu creva. Ova zajednica „dobrih“ bakterija igra ključnu ulogu u varenju, apsorpciji nutrijenata, funkcionisanju imunološkog sistema, pa čak i regulaciji raspoloženja. Kada se ova ravnoteža poremeti, mogu se javiti problemi.

Uobičajeni simptomi nezdravih creva nakon upotrebe antibiotika uključuju gastrointestinalne simptome kao što su dijareja, nadutost, gasovi, bolovi u stomaku ili konstipacija.

Koliko vremena treba da se crevne bakterije oporave nakon antibiotika?

„Studije pokazuju da može biti potrebno od 14 do 30 dana da se mikrobiota creva obnovi nakon upotrebe antibiotika“, kaže Gejl Kresi, PhD, RD, istraživač mikrobioma creva u Institutu za probavne bolesti Klinike u Klivlendu. Kod nekih ljudi, poremećaj u sastavu mikrobioma može trajati duže, čak i mesecima.

Da biste bolje razumeli ovo, dr Jensi predlaže da razmislite o crevima kao o šumi. Kada šumski požar zahvati područje, potrebno je vreme da se biljke ponovo izrastu i da se divlji svet vrati. „Na isti način, potrebno je vreme da se flora creva obnovi“, kaže ona.

S obzirom na to koliko je balansiran mikrobiom creva ključan za celokupno zdravlje, prirodno je tražiti načine da ga obnovite nakon upotrebe antibiotika, prenosi Danas.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()