Proizvođači su imali problema da sačuvaju usev od vremenskih nepogoda i da obezbede dovoljan broj radnika za berbu
Završava se berba duvana koji je zasađen na oko 3.800 hektara, a u zavisnosti od sorte i regiona u kome se gaji, prinosi su od 1,5 do 2,5 tona po hektaru, piše RTS.
Proizvođači su imali problema da sačuvaju usev od vremenskih nepogoda i da obezbede dovoljan broj radnika za berbu.
Berba duvana obavlja se u jeku drugih poljoprivrednih radova, pa sezonci na severu Bačke radije idu u berbu voća ili grožđa. Oni koji žele da beru duvan mogu se nadati i povoljnijim uslovima.
"Sad ga beremo odozgo, ujutro od sedam pa do jednog. Četiristotine dinara nam je satnica, dvahiljade i četiristo dobijemo na šest sati", kaže Margita Čerge, iz Čantavira.
Tibor Almaši iz Malih Pijaca je posle dužeg vremena zasnovao proizvodnju sorte berlej. Želeo je da duvan ubere na jednostavniji način i smanji troškove, ali su ga okolnosti i nedostatak prostora u tome omeli.
"Zakasnili smo, mesec dana otprilike. Tako je bio plan da ćemo celu biljku iseći, zakačiti, tako će biti sušen. Ali u međuvremenu što smo hteli u zakup da uzmemo halu izdali su nekom drugom I onda nema drugog izlaza, počeli smo na stari način da šijemo i tako da spasaemo koliko možemo sad već", objašnjava Tibor Almaši, proizvođač duvana iz Malih Pijaca.
Sem na severu Banata i Bačke i prinosi u Mačvi su bitni za ukupnu procenu ovogodišnje sezone proizvodnje duvana. Na ovom području dominantna je sorta virdžinija.
"Na našem terenu je posejano oko hiljadu hektara pod duvanom. Berba je skoro privedena kraju. Što se tiče prinosa naši poljoprivrednici nisu zadovoljni, u proseku se kreće oko tona i po, po hektaru. Zajedno sa gradom, sa vetrovima, velikim količinama padavina, doprinelo je da prinos ne bude zadovoljavajući, ali su zato poljoprivrednici zadovoljni kvalitetom" ističe Svetlana Zlatarić, PSS Šabac.
Proizvodnju duvana stimulisala i najava više otkupne cene. Fabika u Senti proteklih godina nije otkupljivala berlej, a proizvođači očekuju da će najavljena cena od 400 dinara za kilogram bude i nešto viša kada suvi list uđe u fabiku.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.