Besplatnim kursom za kuvara do posla iz snova - UNA proverava da li je stvarno tako

Da li prečicama može da se dođe do dobre plate ili su za to ipak potrebne godine učenja i prakse?

Autor: Kristina Koturanović
26.09.2023. 21:00
  • Podeli:

Verovatno ste i vi pročitali: ako završite devetomesečni besplatni kurs za kuvara, brzo ćete naći posao, a plata može da vam bude i do tri hiljade evra.

Zvuči lepo, a novinarka UNA TV Kristina Koturanović proverila je da li je stvarno tako.

"Plata i do 3.000 evra, fakultet ne treba, a obuka besplatna" - ovakvi novinski naslovi potvrđuju da sve češće dolazi do prekvalifikacija, a najčešće u ugostiteljstvu.  Međutim, da li takvim prečicama može da se dođe do dobre plate ili su za to ipak potrebne godine učenja i prakse?

"Ne bih rekao da je bilo kakav ulazak u ugostiteljsku hotelijersku ustanovu prečica. Mogao bih da kažem da je to možda ulaznica. Da li neko daljim karijernim razvojem neko može da ostvari dobre benefite i da ostvari dobre pozicije koje bi kasnije bile dobro plaćene? Da sigurno je moguće", kaže konusltant u ugostiteljstvu Uroš Urošević.

Razvojni put kulinarskih majstora je često dug i nimalo lak, ali plodovi koje ubiru na kraju i te kako su vredni truda. 

Međutim, ne postoji nijedna obuka posle koje neko može da ima platu od 3000 evra, jer tolike plate iziskuju prethodno radno iskustvo, smatraju ugostitelji.

"Početne i maksimalne plate zavise od vrste i tipa ugostiteljskog objekta i od same poslovne politike odnosno kvaliteta stabilnosti i nekakvog renomea ugostiteljskog objekta", dodaje Urošević.

U ugostiteljstvu, generalno, nedostaje  radne snage, a posebno su deficitirani kuvari. Na mnogim mestima zarada je manja, a potražnja veća. Zbog toga je Ustanova Studentski centar "Beograd", koja i sama već duže kuburi sa nedostatkom kuvara,  raspisala konkurs za upis nove generacije na besplatnu devetomesečnu "Obuku za kuvare."

"Većina obuke će biti kroz praktičan rad, znači 80 posto je obuka u restoranima masovne ishrane, u a la carte restoranima i u hotelima, 20 posto obuke će biti teorijska obuka, kulinarske neke radionice, takmičenja u kuvanju i neke slične stvari koje su prateće", kaže zamenik direktora Ustanove Studentski centar "Beograd" Vladimir Cvijović.

"Da li je mala ili nije obuka od devet meseci, ne bih sada licitirao na tu temu. Ali moja poruka bi bila svakako da ne smemo da zanemarimo da je proces celo životnog učenja vrlo važan u jednoj industriji kao što je ugostiteljstvo", dodaje Urošević.

Na kraju, ugostitelji poručuju svima koji imaju želju, strast i ljubav prema uslužnim delatnostima, da se odluče baš za -  ugostiteljstvo, jer nema lepše delatnosti. A uz trud i dodatno usavršavanje, svakako može da se stigne i do vrhunske plate.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()