Neplaćeni kućni poslovi biće regulisani Pravilnikom o metodologiji obračuna neplaćenog kućnog rada i stupiće na snagu za dva dana
Iako je sve više žena na visokim pozicijama, borba za jednake uslove u svetu biznisa dalje traje. Pored posla, žene svakodnevno obavljaju i kućne poslove koji se, navodno, podrazumevaju i nisu plaćeni.
Da li će Pravilnik o metodologiji obračuna neplaćenog kućnog rada, koji će uskoro stupiti na snagu, regulisati ovo pitanje?
Žene smatraju da nemaju jednake šanse za ulazak i napredovanje u biznisu kao muškarci, kao ni da za isti rad nisu jednako plaćene kao oni.
"Mi smo istovremeno analizirali i kakva je praksa i kakva su iskustva u dodeli sredstava na državnim konkursima, i tu statistika zabrinjava, jer od ukupnog broja sredstava koja se dodele na tim konkursima, svega 17 odsto ide organizacijama i firmama koje su u vlasništvu i kojima rukovode žene," kaže Violeta Jovanović iz Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj.
Osim finansija, nejednakost utiče na žene u biznisu i na druge načine.
"Utiče na zdravlje, zdravlje nam je svima bitno. Utiče na mentalno, a samim tim na ukupno zdravlje čoveka. Ako vas neko iz svojih razloga marginalizuje, uklanja, stigmatizuje, ućutkuje, prekida i svodi na objekat, što se ženama i dalje previše često dešava. Ne kod nas u Srbiji, to je jedan globalni trend jednog ponekada vrlo brutalnog, a ponekad sofisticiranog ućutkivanja žena, rekla bih iz straha", ističe poverenica za ravnopravnost Brankica Janković.
Zbog stereotipa i stigmatizacije, žena ženi uvek treba da bude saveznik, a ne suparnik.
"Solidarnost je zapravo stvar odluke. Solidarnost ne treba da bude nešto što treba da naučimo. Ne, solidarnost je stvar odluke, da odlučimo da jedna drugoj budemo podrška," poručuje sekretarka za kulturu Grada Beograda Nataša Mihailović Vacić.
Pored poslovnih obaveza, žene svakodnevno obavljaju i kućne poslove za koje nisu plaćene.
"S jedne strane imamo muškarce koji tokom cele nedelje ili vikenda rade, plaćeni su za to. S druge strane imamo žene koje isto toliko rade neplaćene kućne poslove, domaćinske poslove ili recimo na privrednim gazdinstvima, a nisu za to plaćene. Otuda potreba za ovim pravilnikom“, kaže pomoćnica ministra za ljudska prava i manjinska prava i društveni dijalog Nina Mitić.
Neplaćeni kućni poslovi biće regulisani Pravilnikom o metodologiji obračuna neplaćenog kućnog rada i stupiće na snagu za dva dana.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.