Brnabić na konferenciji 'Budućnost tehnologije': Postavili smo osnove za razvoj ekosistema biotehnologije

Forum je okupio više od 600 učesnika iz oko 30 zemalja, predstavnika vlada, akademske zajednice, naučnih i istraživačkih institucija i privrede.

19.10.2023. 09:43
  • Podeli:
Tan2023-10-1909391969_7 ana brnabić foto rade prelić tanjug-6530ddcb1d4de.webp Foto: Tanjug/Rade Prelić

Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da je Srbija prošle godine na prvoj konferenciji Budućnost tehnologije postavila osnove za razvoj ekosistema biotehnologije u Srbiji, da raste i bude nacija biotehnologije.

Ona je otvarajući Međunarodnu konferenciju "Budućnost biotehnologije" (Biotech Future Forum) koja se održava u Palati Srbija poželela dobrodošlicu gostima iz Svetskog ekonomskog foruma, UNDP-a a posebno je zahvalila našim naučnicima iz sveta koji su došli na današnji forum.

"Postavili smo scenu za jak eko sistem, otvorili naučno tehnološke parkove, postavili prioritete u investicijama. Najmoderniji Data centar u Kragujevcu dostupan je svim institutima i naučno tehnološkim parkovima", rekla je premijerka.

Konferencija se po drugi put održava u Beogradu u organizaciji Vlade Srbije u saradnji sa Svetskim ekonomskim forumom, Centrom za četvrtu industrijsku revoluciju i Programom Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP) i uz podršku BIO4 kampusa.

Forum je okupio više od 600 učesnika iz oko 30 zemalja, predstavnika vlada, akademske zajednice, naučnih i istraživačkih institucija i privrede.

Tokom konferencije, koja se održava danas i sutra na više panela će se razgovarati o temama iz oblasti biotehnologije, bioinformatike, bioinženjeringa i biomedicine a poseban program će biti posvećen zelenoj biotehnologiji, održivim rešenjima i inovacijama koji vode ka “zelenijoj” i ekološki održivoj budućnosti.

Foto: Tanjug/Rade Prelić

Na Forumu učestvuju i velika svetska imena među kojima su Milica Radišić sa Univerziteta u Torontu sa Instituta za biomaterijale i biomedicinski inženjering, zatim jedna od osnivačica Gingko Bioworks, kompanije specijalizovane za biotehnologiju Rešma Šeti, profesor sa Univerziteta MIT (Massachusetts Institute of Technology) Timoti Lu i drugi.

Na jednom od panela će učestvovati i predstavnici naše dijaspore, naučnici i istraživači koji rade na vodećim svetskim univerzitetima i u velikim multinacionalnim kompanijama.

Posebna sesija biće posvećena temema životne sredine, tzv. grin šou rum, gde će biti i prezentacija startapa iz Srbije koji se bave ovim oblastima, kao i nekoliko prezentacija iz ove oblasti koje vodi direktor Bio Sens instituta Vladimir Crnojević.

Na jednom panelu će se govoriti o tome kako od nauke doći do industrije i kako da se uradi tehnološki transfer onoga što rade naši naučnici i istraživači i kako da se to komercijalizuje a čuće se i primeri uspešne prakse iz više zemalja.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()