Cena kvadrata samo raste, iako potražnja usporava: Zašto je takav slučaj u Srbiji?

Godina koju ispraćamo donela je blago usporavanje potražnje za nekretninama

11.12.2024. 20:56
  • Podeli:
novi stanovi_Robert Anic_PIXSELL.jpg Foto: Robert Anic/PIXSELL

U Srbiji stanovi se sve više kupuju gotovinom, a cenu kvadrata diktiraju lokacija, inflacija, poskupljenje građevinskog materijala i nedostatak radne snage. 

Na Međunarodnoj konferenciji o tržištu nekretnina Jugoistočne Evrope, dobre vesti stižu od investitora da su 2025. u planu nove investicije, gradiće poslovne objekte i fabričke hale, a Niš će se dobiti novi hotel.

Srbija postaje sve zanimljivija za međunarodne investitore, jer po povoljnim uslovima nudi poslovne i industrijske zone.

"Planiramo izgradnju 200.000 kvadrata industrijskog prostora na više od 10 lokacija u Srbiji. Trenutno gradimo u Jagodini i Nišu, a počinjemo i izgradnju parka u Somboru. Naše postojeće parkove razvijamo dalje, u široj okolini Beograda, Novog Sada i Kragujevca", ističe za RTS Petar Kolognat, direktor poslovnog razvoja "CTP Investa" Srbija.

Godina koju ispraćamo donela je blago usporavanje potražnje za nekretninama, ali su cene kvadrata nastavile da rastu. Stručnjaci tvrde da su nekretnine ostale sigurna investicija za čuvanje vrednosti novca.

"Oni koji imaju gotovinu kupuju stanove, zatim ih izdaju. Taj trend će se nastaviti neko vreme, ali moraće da se oslušne tržište kako bi se videla potreba za drugačijim stanovima – jeftinijim i dostupnim građanima sa prosečnim platama. Lokacija je presudna. Skuplje je dovesti radnu snagu u Beograd nego u manje gradove. Zemljište je mnogo skuplje u većim gradovima, a sve ga je manje za gradnju", ukazuje Gabor Regoš, glavni ekonomista u kompaniji "Granit".

Banke sve više ulažu i u gradnju poslovnih objekata.

"Smatramo da je Srbija, za razliku od nekih drugih zemalja u Evropi, veoma dobro tržište za naredne godine kada je reč o investicijama u komercijalne nekretnine. U 2025. godini očekuju nas projekti na kojima već duže radimo. Reč je o privatnom sektoru, većim institucionalnim investitorima, kao i saradnji sa Vladom Srbije u fazi dva razvoja naučnih parkova", navodi Vasilije Jauković iz Evropske banke za obnovu i razvoj.

Hotelijeri najavljuju izgradnju novih hotela, kako u prestonici, tako i u drugim gradovima. Poslednjih 10 godina tržište nekretnina u Srbiji se brzo razvijalo, ali ga nije pratila infrastruktura.

"Potrebno je izgraditi novi aerodrom i uvesti nove letove kako bi turisti mogli da posete Srbiju. Otvaramo sledeće godine hotel 'Radison' u Nišu. Dobra prilika za ulaganje je i predstojeći 'Ekspo', jer će biti potrebno više hotela. Međutim, važno je planiranje – moramo misliti o održivom razvoju, odnosno šta će biti sa tolikim kapacitetima nakon završetka 'Ekspa'", naglašava Dejvid Dženkins, potpredsednik za razvoj poslovanja u Istočnoj Evropi u "Radisonu“.

Učesnici konferencije podsećaju da velika potražnja i nedostatak dobrih i uknjiženih stanova dovode do rasta cena nekretnina, kao što je slučaj danas, i da se to mora promeniti.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()