Cena stanova raste, ali nema ko da ih kupi: Do jeftinog doma samo u novogradnji, ali za keš

Skuplji krediti smanjili prodaju, beleži se i manji broj evidentiranih kupoprodaja stanova

26.07.2023. 13:00
  • Podeli:
novi stanovi_Robert Anic_PIXSELL.jpg Foto: Robert Anic/PIXSELL

Cene stanova u Srbiji u drugom tromesečju ove godine porasle su za 11,19 odsto u odnosu na isti period prošle godine. U poređenju sa prvim tromesečjem ove godine, cene su veće za 1,82 odsto, saopštio je Republički geodetski zavod.

Indeks cena stanova u Srbiji u drugom tromesečju 2023. godine iznosi 155,9, što predstavlja rast u odnosu na prvi kvartal ove godine kada je iznosio 153,11, saopštio je RGZ.

Cene stanova u Srbiji u drugom tromesečju ove godine porasle su za 11,19 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok su u poređenju sa prvim tromesečjem ove godine porasle za 1,82 odsto.

Iako je nastavljen trend rasta, nakon dvogodišnje ekspanzije, cene stanova u prvom tromesečju 2023. su se stabilizovale u odnosu na prvi kvartal 2023. godine.

Skuplji krediti smanjili prodaju

Beleži se i manji broj evidentiranih kupoprodaja stanova. Toj promeni, kako je navedeno u saopštenju, po svoj prilici je doprinelo smanjenje udela kupoprodaja stanova finansiranih kreditima, sa 18 odsto u prvom tromesečju 2023. na 16 odsto stanova kupljenih na kredit u drugom tromesečju, što je posledica rasta kamatnih stopa.

Gledano po regionima, u odnosu na isti period prošle godine, cene stanova u Beogradu su porasle za 11,39 odsto, u Vojvodini za 11,25 odsto.

Kao i u prethodnih nekoliko kvartala, najveći rast cena zabeležen je u regionu Južne i Istočne Srbije i iznosio je 13,95 odsto.

Cene stanova u novogradnji, prilikom kupovine od investitora, su na nivou cele države porasle za 8,3 odsto u odnosu na isti period prošle godine, dok su cene u starogradnji porasle za 12,8 odsto međugodišnje.

Kada se uporedi indeks cena stanova sa indeksima u zemljama Evrope, Srbija je jedna od retkih koja je pokazala veću otpornost prema naglim promenama trenda na tržištu nepokretnosti usled globalnih ekonomskih turbulencija, navodi se u saopštenju RGZ.

Dodaje se da prema dostupnim podacima, veliki broj država od kraja prošle godine beleži drastičnije usporavanje ili pad tržišta nepokretnosti.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()