APR objavio listu najuspešnijih, NIS najprofitabilniji

Među pet celina sa najvećim neto dobitkom su Telekom Srbija i Srbijagas, dok je najveći obim poslovne aktivnosti i najvrednije finansijske kapacitete iskazala je ekonomska celina JP EPS koja je istovremeno i vodeća prema neto i ukupnom gubitku.

22.12.2022. 15:27
  • Podeli:
nis rafinerija nafta foto nis srbija-638e1da84daf0.webp Foto: NIS

Beogradska privredna grupa Delta Holding DOO ima najveći obim konsolidacije u Srbiji jer u njoj posluje 61 pravno lica od kojih 19 ima sedište u inostranstvu, dok je u tom segmentu privrede najprofitabilnija Naftna industrija Srbije, objavila je Agencija za privredne registre. 

Državne kompanije na visokoj poziciji

U publikaciji "Godišnji izveštaj o poslovanju ekonomskih celina u privredi u 2021. godini", APR navodi da se prema broju povezanih pravnih lica ističe i  beogradski Koefik DOO koji obuhvata 52 pravna lica. 

Navodi se da 44 pravna subjekta deluju u okvirima novosadske grupe MPZ Agrar dva, dok je u sastavu MK Grupe 42 pravna lica.

Ističe se da značajan obim konsolidacije beleže i grupe MPZ Agrar iz Novog Sada sa 37 pravnih lica i beogradski Nic co sa 20 pravnih lica.

Najprofitabilnija ekonomska celina prošle godine bila je NIS, a visoku profitabilnost beleže grupe MK Grupa i Koka kola HBC-SRBIJA. 

Među pet celina sa najvećim neto dobitkom su Telekom Srbija i Srbijagas, dok je najveći obim poslovne aktivnosti i najvrednije finansijske kapacitete iskazala je ekonomska celina JP EPS koja je istovremeno i vodeća prema neto i ukupnom gubitku.

Rast od 42,7 odsto

U 2021. ukupno ekonomske celine imale su 4.400 milijardi dinara prihoda što je povećanje za petinu. Ukupni rashodi bili su većih za 19,6 odsto i iznosili dostigli 4.100 milijardi dinara.  Sa ukupnim neto rezultatom od 209 milijardi dinara ostvaren je rast od 42,7 posto. 

Pozitivan rezultat ovog sektora u 2021. godini činio je nešto manje od trećine pozitivnog neto rezultata celokupne privrede Srbije.

U toj godini ukupna poslovna imovina uvećana je za 9,2 procenata, dok je kapital povećan za 5,5 odsto, a ukupne obaveze su uvećane za 11,8 odsto. 

Srbija je te godine imala 636 ekonomskih celina, koje pored matičnih firmi obuhvatala i 2.077 zavisnih i pridruženih pravnih lica, sa više od 318.000 radnika. 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()