Cene kirija padaju, zakupci nezadovoljni: Da li stanodavac sme da vam uđe u stan nenajavljen

Cene kirija u Beogradu su trenutno u padu, negde niže i za 30 odsto

30.08.2023. 12:08
  • Podeli:
Beograd na vodi foto Emica Elvedji:PIXSELL-64afe0edd35cd.webp Foto: Emica Elvedji/PIXSELL

Čim izađu rezultati prijemnog ispita, za buduće studente počinje nova muka – traženje stana. Za to treba i novca i vremena, jer da bi pronašli dobar stan blizu fakulteta i sa povoljnom cenom, i brucoši i njihovi roditelji moraju nekoliko puta da dođu u Beograd.

Krije pale i za 30 odsto

Stan se traži preko poznanika i rodbine, agencije ili čak preko studenske grupe na društvenim mrežama. Ponuda je ove godine dobra, tvrde stručnjaci, ali su zbog inflacije znatno povećani troškovi komunalija, prenosi RTS.

„Trenutna situacija na tržištu je dosta povoljnija u odnosu na prethodnu godinu, kada je zbog dolaska stanovnika iz Rusije i Ukrajine, cena zakupnina značajno povećana. Sada se tržište polako stabilizuje i može se reći da je došlo do pada cena zakupnina nekih 30 odsto„, kaže dr Duško Bodroža, ekonomista.

Prema njegovim rečima, stan od 50 do 60 kvadrata može da se iznajmi za 300 do 500 evra, plus režije, i ukoliko u njemu živi njih dvoje ili troje, to značajno smanjuje troškove stanovanja u glavnom gradu.

Kad se konačno pronađe odgovarajući stan, sledeći problem ponekad zna da bude stanodavac. Pred kamere studenti nisu hteli, ali u telefonsim razgovorima kažu da se favorizuju studentkinje zbog higijene, da stanovi služe vlasnicima kao lična skladišta, da ulaze nenajvljeni i da često kada student napušta stan, po isteku ugovora, izmišljaju razloge za zadržavanje depozita.

Da li stanodavac može da dođe nenajavljen

„Stanodavac nema uvek pravo da ulazi u posed koji je izdao. On može ući ukoliko, na primer, preti neka opasnost za uništenje stana, poplava ili požar. Ako pričamo o tim situacijama, on ima pravo da uđe i nenajavljen“, kaže Vukašin Barać, advokat.

Za sve ostale ulaske, navodi, stanodavac mora prvo da pita zakupca, pa tek onda da uđe u posed.

„Kod tih situacija jako je bitno napomenuti da prilikom uvođenja u posed treba sačiniti zapisnik o uvođenju u posed i tim zapisnikom obići stan, proveriti instalacije, stanje stvari, električnih uređaja jer to je garant da sutra neko može tražiti naknadu štete ili otkloniti popravkom nedostatke, a onda odbiti od zakupnine“, kaže Barać.

Žurke, neplaćeni računi, šteta

Nisu uvek ni stanodavci u zavidnom položaju. Ni oni nisu hteli pred kamere, ali su nam rekli da se ponekad dešava da brucoš i nije došao da studira, pa se u stanu često prave žurke, ne vodi se računa o nameštaju, računi se ne plaćaju redovno.

Baš zbog svega toga, stručnjaci savetuju da se obavezno sačini ugovor sa stanodavcem, koji može da sadrži i klauzulu o skladištenja stvari vlasnika stana.

Kad postoji ugovor, manje boli glava i stanara i stanodavca, a u slučaju kršenja dogovora, i jedna i druga strana mogu da zahtevaju sudsku zaštitu. Međutim, to se ne dešava često, tek u 30 odsto slučajeva.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()