Naglo poskupljenje u prodavnicama širom sveta: Sledi li i kod nas rast cena ovih proizvoda?

Poskupljenje energenata u poslednjim godinama postalo je goruće pitanje koje utiče na globalnu ekonomiju, ali i na svakodnevni život građana.

13.10.2023. 08:10
  • Podeli:
prodavnica pixabay-1665222966206.webp Foto: Pixabay

Rat između Izraela i Hamasa poljuljao je svetsku ekonomsku sliku koja ni pre toga nije bila sjajna. Naime, ovih dana u nebo su odletele cene nafte, što donosi i poskupljenje mnogih proizvoda jer kako cene sirove nafte rastu, tako i pretnja visoke inflacije ponovo zahvata globalnu ekonomiju.

Poskupljenje energenata u poslednjim godinama postalo je goruće pitanje koje utiče na globalnu ekonomiju, ali i na svakodnevni život građana. Rastuće cene nafte, gasa i uglja direktno se odražavaju na troškove prevoza, proizvodnju energije i grejanje domova. 

Osim što opterećuje kućne budžete, ovakva situacija dovodi do povećanja cena mnogih proizvoda i usluga, što dodatno pojačava inflacione pritiske.

Toalet-papir, ubrusi i sve od celuloze poskupljuje za 30 odsto

Cena celuloze u Kini je u konstantom porastu, što bi moglo ozbiljno uticati na rast cene toalet-papira i ubrusa u Evropi. Procenjuje se da će ovi proizvodi poskupeti za čak 30 odsto i da se tom negativnom svetskom trendu niko neće odupreti. 

Poskupljenju ovih proizvoda kumuje i skok cena energenata koji su pokretači skupih mašina, a koji su neophodni u proizvodnji.

Cena šećera otišla u nebesa

Prema podacima sa londonske međunarodne berze ICE, cene fjučersa (terminski ugovor o kupoprodaji određene aktive, po kome će se isporuka i plaćanje izvršiti u budućnosti) šećera su bile na vrhuncu 19. septembra kada su prestigle 27,5 centi za 0,453 kilograma šećera. 

Trgovce zabrinjava sporija obrada šećerne trske u Brazilu, kao i trenutna suša u nekim indijskim regionima usled klimatskog fenomena El Ninjo.

To nije sve, ekstremne vrućine kojima je od aprila bio izložen južni deo Evrope uzimaju danak na stablima maslina - rod će već drugu godinu zaredom biti niži od očekivanog jer stabla, kako bi se zaštitila od suše i topline, ranije odbacuju svoje plodove, a rezultat toga je rast cene maslinovog ulja. Španija, najveći svetski proizvođač maslinovog ulja, najpogođenija je globalnim zagrevanjem. 

Temperature su već u aprilu dosegle 40 stepeni Celzijusa, a maslinjaci u Italiji i Grčkoj takođe pate zbog velikih vrućina.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()