Deficit iznosi 6178,2 miliona dolara, što čini smanjenje od 33,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena Srbije je bila u periodu januar-septembar 487,04 milijarde evra, što je za 1,3 odsto manje u odnosu na isti period prethodne godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku.
Glavni spoljnotrgovinski partneri pojedinačno bili su kada je reč o izvozu: Nemačka, BiH, Italija, Mađarska i Rumunija, a kada je reč o uvozu Nemačka, Kina, Italija, Rusija i Turska.
Ukupna spoljnotrgovinska robna razmena izražena u dolarima iznosi 527,53 milijarde evra, što je rast od 0,2 odsto u odnosu na isti prošlogodišnji period.
Izvezeno je robe u vrednosti od 23287,6 miliona dolara (232 milijarde), što je čini rast od 7,3 odsto u odnosu na isti period prethodne godine, a uvezeno je robe u vrednosti od 29465,8 miliona dolara, što je za 4,8 odsto manje nego u istom periodu prethodne godine.
Izvoz robe, izražen u evrima, imao je vrednost od 21503,3 miliona, što je čini rast od 5,6 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine.Uvoz robe imao je vrednost od 27201,5 miliona, što predstavlja smanjenje od 6,1 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Deficit iznosi 6178,2 miliona dolara, što čini smanjenje od 33,2 odsto u odnosu na isti period prethodne godine.
Izražen u evrima, deficit iznosi 5698,2 miliona, što je smanjenje od 33,9 odsto u poređenju sa istim periodom prethodne godine.
Pokrivenost uvoza izvozom je 79,0 odsto i veća je od pokrivenosti u istom periodu prethodne godine, kada je iznosila 70,1 odsto. Posmatrano regionalno, najveće učešće u izvozu Srbije imao je Region Vojvodine (33,1 odsto); sledi Beogradski region (24,2 odsto), Region Šumadije i Zapadne Srbije (20,7 odsto), Region Južne i Istočne Srbije (19,6 odsto), a oko 2,4 odsto izvoza je nerazvrstano po teritorijama.
Najveće učešće u uvozu Srbije imao je Beogradski region (42,9 odsto); slede Region Vojvodine (33,4 odsto), Region Šumadije i Zapadne Srbije (13,1 odsto), Region Južne i Istočne Srbije (8,5 odsto), a oko 2,0 odsto uvoza nije razvrstano po teritorijama.
Kako je navedeno, ne raspolaže se podacima za Region Kosovo i Metohija.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.