Poslednji podaci u avgustu pokazali su da je inflacija u 20 zemalja evrozone iznosila 5,3 odsto
U svom najnovijem izveštaju, Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD) kaže da su potrebne dalje reforme kako bi se pomoglo evropskom ekonomskom oporavku nakon pandemije. Evropska unija bi trebalo da ojača jedinstveno tržište i zadrži restriktivni monetarni stav ako želi da se uhvati u koštac sa inflacijom i podstakne otpornost evropske ekonomije, saopštio je OECD.
U izveštaju objavljenom 6. septembra, OECD je naveo da Evropska centralna banka (ECB) treba da podiže kamatne stope što je duže moguće, da bi inflaciju vratila na održivi put ka cilju od dva odsto.
Poslednji podaci u avgustu pokazali su da je inflacija u 20 zemalja evrozone iznosila 5,3 odsto, a prema projekcijama bi trebalo da se smanji na 3,2 odsto u 2024. godini, prenosi Euronews.
Istraživanje kaže da će plate nastaviti da rastu u ovoj godini, pre nego što počnu postepeno da se smanjuju u sledećoj. S druge strane, više stope koje dovode do viših troškova i neizvesnosti u globalnoj ekonomiji će opteretiti privatne investicije.
Uprkos donekle pozitivnim izgledima, EU bi trebalo da zaštiti jedinstveno tržište, kako bi se izborila sa "kritičnim izazovima" krize energenata i troškova života, navodi OECD.
Dodaje se da to može učiniti održavanjem restriktivne monetarne politike i pojednostavljivanjem mobilnosti radne snage, omogućavajući radnicima lakši pristup tržištu i povećavajući time svestranost.
Organizacija je saopštila da bi EU takođe trebalo da izbegava dalje relaksiranje pravila o državnoj pomoći, kao što je to činila tokom pandemije, kako se "vaga" ne bi naginjala u korist preduzeća u zemljama sa većim finansijskim resursima.
Umesto toga, OECD je predložio okvir državne pomoći i savetuje blok da preusmeri resurse EU na "zeleno" istraživanje, razvoj i inovacije.
Veliki korak ka tome je da EU sprovodi svoj plan oporavka sledeće generacije, prema kojem su se zemlje članice saglasile da ulože 807 milijardi evra kako bi jedna drugoj pomogle da "izađu jači iz pandemije" ulažući novac u ekološki prihvatljivu tehnologiju, digitalizaciju i zdravstvo.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.