Penzionerska udruženja uputila su dopis predsedniku Srbije i premijerki u kojem predlažu da penzije do kraja 2025. godine dostignu 50 odsto prosečne zarade u Srbiji
Udruženje sindikata penzionera Srbije i Udruženje penzionera Srbije "Nezavisnost" ukazuju da je život većine najstarijih građana sve teži, pre svega usled velikog rasta cena, negirajući tvrdnju vlasti da penzioneri nikada nisu živeli bolje.
"U poslednje dve godine došlo je do dramatičnog osiromašenja penzionerske populacije, uzrokovano stalnim povećanjem cena prehrambenih proizvoda, energije, troškova stanovanja, lekova, zbog čega se čak oko million najstarijih našlo na rubu fizičkog opstanka", navodi se u saopštenju udruženja.
Penzionerska udruženja uputila su dopis predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i premijerki Vlade Ani Brnabić u kojem predlažu da penzije do kraja 2025. godine dostignu 50 odsto prosečne zarade u Srbiji, što bi podrazumevalo nešto veći rast penzija od projektovanog.
Zatražili su i dogovor o načinu i rokovima za vraćanje 840 miliona evra, koliko je, kako je navedeno u sopštenju udruženja, država uzela od penzionera za stabilizaciju budžeta.
Zahtevaju i ukidanje kaznenih poena za prevremeni odlazak u penziju za one koji su, po sili zakona, morali pre 65 godina života da odu u penziju, kao i da se obezbedi više državnih domova za negu i čuvanje starih lica, jer su privatni, po njihivoj oceni, preskupi i nesigurni.
Penzionerska udruženja predložila su osnivanje nacionalnog saveta za stare, kao i da bude zaposleno dovoljno, gerontologa i socijalnih radnika za stare u svakoj opštini, jer su centri za socijalni rad preopterećeni drugim problemima.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.