Da li su stanovi na periferiji jedino što studenti u ovom trenutku mogu sebi da priušte?
Akademska godina se bliži, a sat najbrže otkucava studentima koji već uveliko traže stanove u Beogradu.
Iako je većini važno da stan pronađu u blizini fakulteta koji su upisali, zbog visokih cene kirije ipak mnogi će biti prinuđeni da stan iznajme na nekoj udaljenijoj lokaciji, jer su razlike u ceni kirija drastične.
Koje su najpovoljnije lokacije? Šta kažu studenti, a šta stručnjaci? To saznajemo u priči reporterke UNA TV Kristine Koturanović.
Posle upisa na fakultet, a pre ispita i rokova, sledi najteži zadatak za studenta - da pronađe stan.
Na sajtovima za nekretnine ponude su razne, ali i cene previsoke za studentski budžet.
Onaj ko ima sreće, snaći će se kod rođaka ili prijatelja, a ostali će morati da plate. Šta kažu beogradski studenti?
"Još godinu dana tehnički imam pravo na dom i iskoristio bih to maksimalno, zato što su cene stanova ukoliko živiš sam totalno nepovoljne. U potrazi sam video čak i do 1200 evra mesečno. Može biti 25 kvadrata stan, ali na Vračaru je i zato ga naplaćuju 800 evra. Jako je bolja opcija ako se nađe cimer, odnosno cimerka. Zato što kada se podele troškovi svega, hrane računa, infostana, onda se to svede na nekih u proseku 150 do 300 evra mesečno po osobi. Ja imam dragog prijatelja koji je našao stan ovde u Beogradu na Karaburmi, što je kako mi je on objasnio deset minuta od centra i našao ga je za 250 evra sa sve računima", kaže student Filip Fjodorv.
"Ja sam otkazao stan i preselio se u svoje rodno selo, zato što smatram da mi je racionalnije da uštedim 400 evra za neka putovanja i na taj način oplemenim svoju ličnost, kroz upoznavanje drugih kultura i zemalja. Mislim da je teška situacija što se tiče pronalaska stana, da je tržište zasićeno dolaskom stranaca i stranog kapitala. Broj studenata koji su u studentskim domovima, odnosno koji konkurišu za studentska mesta, čini mi se da po konkursu kada pogledamo unazad je isti broj mesta bez obzira što su kreveti ubacivani, nije se povećavao taj broj na papiru", kaže apsolvent na Veterinarskom fakultetu Srđan Tešić.
Domovi jesu najpovoljnija varijanta za studente, međutim nisu svakome dostupni.
Ukoliko ne obezbede mesto u studentskom domu, cena smeštaja mogla bi da bude pravi udar na budžet.
"Iako je došlo do pada cena, kirije u Beogradu su i dalje skupe, što je uticalo da se interesovanja studenata usmeri na lokacije koje nisu blizu fakulteta. Kod Vukovog spomenika trenutno oglašena nekretnina, jednosoban stan 36 kvadrata od 360 evra. U neposrednoj blizini se izdaje stan od 28 kvadrata po ceni od 300 evra", ističe Jelena Davidović ispred 'Nekretnine.rs'.
Pitamo se - da li su onda cene stanova na periferiji jedino što studenti u ovom trenutku mogu sebi da priušte?
Traženje stana zahteva određeno vreme i preporuka je da se sa potragom počne odmah nakon upisa na fakultete.
Međutim, jul je prošao i svi oni koji koji su se kasno uključili u potragu, neka budu spremni na to da će se suočiti sa manjom ponudom i da ono što je ostalo možda neće zadovoljiti njihove potrebe ili nije u skladu sa njihovim budžetom.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.