Tabaković: Očekuje se da inflacija do kraja godine bude oko tri odsto

Ona je dodala i da je pokazatelj problematičnih kredita ostao na istorijski najnižem nivou

09.06.2025. 20:05
  • Podeli:
tabakovic tanjuh-657708c8d0b30.webp Foto: Tanjug/NEMANJA CEROVIĆ

Guverner Narodne banke Srbije (NBS)  Jorgovanka Tabaković izjavila je da je inflacija u Srbiji danas svedena u ciljane okvire gde je i bila do njene eskalacije na globalnom nivou, a da se do kraja godine očekuje da bude oko centralne vrednosti cilja od oko tri odsto.

Tabaković je na Godišnjoj skupštini Udruženja banaka Srbije (UBS) rekla da je inflacija sada oko 3,8 odsto, a da je bazna inflacija sa pet pala na 4,6 procenata i očekuje se da taj trend pada bude stabilan.

U saopštenju NBS se naglašava da je guverner centralne banke Srbije istakla i da relativna stabilnost kursa dinara prema evru nema alternativu i da ona veruje da je i ta vrsta izvesnosti izuzetno važna za finansijski i realni sektor, čak i na kratak, a posebno na dug rok.

Prema njem rečima, iako relativno stabilna, valuta sama po sebi nije dovoljna za prosperitet, dok je nestabilna valuta dovoljna za krizu.

"U ovom našem krugu moram da kažem i ovo nije žalba, već naprotiv, nas rejting agencije tokom sastanaka uopšte i ne pitaju za bankarski sektor. Njihova ocena je već godinama ista i citiraću Standard & Poor's: Ocenjujemo da će rizici po finansijsku stabilnosti u Srbiji ostati niski, podržani dobro kapitalizovanim, profitabilnim i likvidnim bankarskim sistemom finansiranim domaćim depozitima", rekla je Tabaković. 

Ona je dodala i da je pokazatelj problematičnih kredita ostao na istorijski najnižem nivou, uprkos globalnim ekonomskim izazovima i da je danas taj važan pokazatelj kvaliteta aktive banaka na nivou od 2,3 odsto.

Generalno i pojedinačno, kako je istakla, banke u Srbiji su dobro kapitalizovane, profitabilne su i imaju visoke rezerve likvidnosti, što potvrđuje i pokazatelj adekvatnosti kapitala koji je na nivou sistema 21 odsto, pokazatelj pokrića likvidnom aktivom je 190 odsto, a pokazatelj neto stabilnih izvora finansiranja 178 odsto, dok je rast kreditne aktivnosti vođen rastom kredita i stanovništvu i privredi i u najvećoj meri je finansiran depozitima.

Tabaković je navela i da su visina i rast depozita pokazatelj poverenja u sistem, što potvrđuje i dinarska štednja od blizu 194 milijarde dinara, čime je u ovoj godini dodatno povećana za preko jedan odsto i 11 puta je veća nego 2012. godine. Ona je navela i podatak da je devizna štednja građana u ovoj godini povećana za dva odsto na 15,7 milijardi evra, a u odnosu na 2012. godinu je udvostručena.

"Ovi uspesi jesu zajednički, jer mi to bez poslovnih banaka ne bismo mogli da uradimo, ali ni vi bez svog regulatora. Ja sam i u decembru, na drugom bankarskom samitu našim kolegama iz regiona poželela da imaju saradnju između bankarskog sektora i regulatora i supervizora, onakvu kakvu mi imamo u Srbiji. To znači da imamo dijalog o svemu, kako o mogućnostima razvoja sektora tako i o problemima koje zajednički rešavamo. To je model saradnje koji govori da imamo otvorenost za razmenu argumenata i koji samo kao takav može da opstane i traje", rekla je Tabaković.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()