Nagrada od 10 miliona švedskih kruna dodeljena im je 'za istraživanje banaka i finansijskih kriza'
Trojica američkih ekonomista – Ben Bernanke, Daglas Dajmond i Filip Dibvig dobitnici su ovogodišnje Nobelove nagrade za ekonomiju "za istraživanje banaka i finansijskih kriza", saopštila je Kraljevska švedska akademija nauka.
Nagrada, formalno poznata pod nazivom Sveriges Riksbank, nagrada za ekonomske nauke u znak sećanja na Alfreda Nobela, poslednja je od ovogodišnji Nobelovih nagrada, a dobitnici dele sumu od 10 miliona švedskih kruna.
Ben Bernanke, bivši predsednik američkih Federalnih rezervi, "pokazao je u radu iz 1983. godine na bazi statističke analize i istorijskih izvora da je upravljanje bankama dovelo do propadanja banaka što je bio mehanizam koji je relativno običnu recesiju pretvorio u depresiju tridesetih godina prošlog veka, najdramatičniju i najozbiljniju krizu na svetu koja je viđena u modernoj istoriji", rekao je DŽon Hasler, član komiteta za Nobelovu nagradu za ekonomiju.
Ovaj američki trio se tako pridružuje zvezdama kao što su Pol Krugman i Milton Fridman, koji su prethodni dobitnici ove prestižne nagrade. Većina prethodnih laureata je takođe bila iz Sjedinjenih Država. Samo dve žene su u istoriji dobile Nobelovu nagradu za ekonomiju - Elinor Ostrom 2009. i Ester Duflo 2019. godine.
Nagrada za ekonomiju nije bila ustanovljena kao jedna od pet nagrada u zaveštanju industrijalca i pronalazača dinamita Alfreda Nobela iz 1895. godine.
Ovo priznanje je osnovala centralna banka Švedske i ono je prvi put dodeljeno 1969. godine.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.