U kojim zemljama ćete platiti najvišu proviziju na bankomatima

U nekim zemljama podizanje gotovine na bankomatima je vrlo skupo

02.09.2023. 15:58
  • Podeli:
bankomat - pixabay-63904ece7256b.webp Foto: Pixabay

Wise, kompanija za menjačnice sa sedištem u UK, analizirala je 20 evropskih zemalja kako bi sastavila popis gde je najskuplje ili najjeftinije podići gotovinu.

"Iako su svakodnevna plaćanja u Mađarskoj sve više digitalna, gotovina i dalje prevladava u mnogim većim turističkim mestima. Budući da troškovi života nastavljaju da rastu, važno je potrošiti što manje novca za godišnji odmor na skrivene i preterane naknade za bankomate. To može brzo dovesti do visokih troškova. Wise traži od banaka i drugih pružalaca usluga da klijenta stave na prvo mesto i da budu transparentni u pogledu svojih cena. Ako vaši planovi putovanja uključuju jednu od skupljih zemalja na spisku, obratite posebnu pažnju na naknade za bankomate i umesto toga svoj novac potrošite na odmor" objašnjava Atila Papai, menadžer inženjerskog tima u Wiseu, prenosi Investitor.

Menjačnica je objavila kompilaciju podataka koji pokazuju 20 evropskih zemalja rangiranih prema tome koliko je skupo podići gotovinu kao putnik.

Island je na vrhu popisa s transakcijskom naknadom od 4,6 odsto, dok u Bugarskoj bankomati naplaćuju samo 0,13 odsto za podizanje. Na dnu liste su Italija i Ujedinjeno Kraljevstvo s transakcijskim naknadama od 0,23 odsto odnosno 0,14 odsto.

Prema saopštenju Wisea koji je dostavio svoje proračune, turisti koji ljetuju na Islandu, a podižu protivvrednost od 20.000 mađarskih forinti dnevno tokom sedam dana (ukupno 140.000 forinti), plaćaju više od 6.400 forinti naknada na bankomatu. S druge strane, ako putuju u Bugarsku i podignu isti iznos, potrošiće manje od 180 forinti na transakcijske naknade u istom broju dana.

Prema ovogodišnjim podacima Nacionalne agencije za medije i komunikacije (NMHH), dve najpopularnije destinacije za Mađare u 2023. bile su Austrija i Hrvatska, pri čemu su obe zemlje među prvih 10 najskupljih mesta za podizanje gotovine.

Kako bi došao do podataka, Wise je analizirao 1,7 miliona podizanja gotovine s bankomata trećih strana u periodu od 12 meseci od aprila 2022. do maja 2023.

Bankomati su registrovali najmanje 800 transakcija po zemlji tokom tog perioda.

 

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()