Od nemačkih partnera smo mnogo naučili šta znači odgovornost, ozbiljnost, posvećenost i marljivost kada je reč o poslu i zato je naša zemlja napredovala brže od drugih u okruženju, poručio je predsednik Srbije
Godišnja trgovinska razmena između Srbije i Nemačke dostigla je vrednost od čak 8,2 ili 8,3 milijarde evra, a nemačke kompanije zapošljavaju u Srbiji oko 78.000 ljudi, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na prvoj gala večeri Nemačko-srpske privredne komore (AHK).
Vučić je na svečanosti u hotelu Hilton rekao da su mnogi tehnički pojmovi u automobilskoj industriji prihvaćeni u našem jeziku i da svi u Srbiji kažu gepek, anlaser, auspuh, šoveršajbna, ratkapna, kuplung i drugo.
"To se sve i proizvodi u našoj Srbiji, jer su došle nemačke kompanije u našu zemlju, koje zapošljavaju naše inženjere, radnike i menadžere", rekao je Vučić.
Istakao je da je kada je postao premijer pre devet godina trgovinska razmena dve zemlje bila oko dve milijarde evra, a danas između 8,2 i 8,3 milijarde evra, kao i da su tada nemačke kompanije zapošaljavale 17.500 ljudi, a danas 78.000.
Vučić veruje da će nemačke kompanije do kraja 2024. direktno zapošljavati i 100.000 ljudi u Srbiji. Kazao je da nam u Srbiji sve to sada izgleda normalno i zahvalio našim nemačkim partnerima na ogromnoj podršci.
Vučić je rekao da smo od njih mnogo naučili šta znači odgovornost, ozbiljnost, posvećenost i marljivost kada je reč o poslu i da je zato naša zemlja napredovala i brže od drugih u okruženju, upravo zbog prisustva nemačkih kompanija, koje su menjale naše navike. Zato je važno da tu zahvalnost ne krijemo, jer smo zahvaljujući njoj uspeli da podignemo našu zemlju.
Vučić je rekao da je predsednik AHK Srbija Milan Grujić mnogo uradio za tu saradnju i zahvalio mu na ogromnom radu i entuzijazmu. Predsednik je poručio da je sada prelomni trenutak u svetu, ali da on nije stručan da govori o tome.
U svakom slučaju, kako kaže, razume se u poziciju Srbije i zna koliko je važno da se sarađuje sa Nemačkom i koliko su nemačke investicije bitne za budućnost Srbije.
"Razumem da je potrebno da ne gledamo samo u ono što je bilo, već da gledamo stope i kuda će da koračaju naša deca. Važno je da dobro i vredno radimo, da unapređujemo naš sistem obrazovanja", kazao je Vučić.
Predsednik je istakao da je presrećan kada vidi prijatelje od kojih smo puno naučili o dualnom obrazovanju. Poručio je ljudima u Srbiji da danas kada đaci izađu iz škole sa dualnim obrazovanjem njih 65 odsto pronađe odmah zaposlenje, a kada su imali naše uobičajeno obrazovanje 42 odsto.
Takođe, oni koji su imali dualno obrazovanje imaju prosečnu platu 80.000, a oni sa uobičajenim obrazovanjem 61.000 dinara, kazao je predsednik. Podseća da je bilo problema kada su pokušali kroz pilot projekte da uvedu dualno obrazovanje u Srbiji i navodi da je Srbija uz pomoć švajcarskih, austrijskih i nemačkih prijatelja izgurala to.
Ukazao je na to da Srbija ima manjak radne snage i naveo da je to bilo gotovo nezamislivo kada smo imali 26 odsto stopu nezaposlenosti. Poručio je nemačkim investitorima da razumeju da će Srbija da učini sve da čuva mir, stabilnost, dobre uslove, niske cene energenata.
"Kada se nešto dogovorimo, molim vas da verujete u ovu zemlju koliko i verujete u nas", poruccio je predsednik koji je svoje obraćanje završio govoreći na nemačkom jeziku, poručivši da će se zajedničkim radom uspeti.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.