Američki obaveštajni izveštaji uneli pometnju: Ukrajinci organizovali sabotažu na Severnom toku?

Novi obaveštajni izveštaji predstavljaju prvi značajan poznati trag o tome ko je odgovoran za napad na gasovode Severni tok

08.03.2023. 10:05
  • Podeli:
gasovod pixabay-1666018020945.webp Foto: Pixabay

Novi obaveštajni podaci koje su pregledali američki zvaničnici sugerišu da je proukrajinska grupa izvela napad na gasovode Severni tok prošle godine, što je korak ka utvrđivanju odgovornosti za ovu sabotažu koja je mesecima zbunjivala istražitelje sa obe strane Atlantika.

Ukrajinska strana organizovala sabotažu?

Američki zvaničnici rekli su da nemaju dokaze da su ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski ili njegovi najviši vojni komandanti bili umešani u operaciju, ili da su počinioci delovali po nalogu bilo kog ukrajinskog vladinog zvaničnika, piše današnji Njujork tajms u opširnom članku o sabotaži na Ruskom toku 2 oko koje se još uvek lome koplja.

Neki zvaničnici smatraju da Ukrajina i njeni saveznici su imali najviše motiva za napa na gasovode, navodi ugledni američki list i dodaje da su upravo ova dva faktora protivi projektu gasovoda tvrdeći da je to projekat koji ugrožava nacionalnu bezbednost jer bi omogućio Rusiji da lakše proda glas Evropi. 

Mihail Podoljak, viši savetnik predsednika Zelenskog, objavio je na Tviteru da Ukrajina „nema nikakve veze sa nesrećom u Baltičkom moru“. On je dodao da nema informacija o proukrajinskim „diverzantskim grupama“.

O tome ko je mogao da počini sabotažu i na koji način su povezani, još uvek nije jasno. Pregled novosakupljenih obaveštajnih podataka sugeriše da su oni bili protivnici ruskog predsednika Vladimira Putina, ali se ne preciziraju članovi grupe, niti ko je rukovodio ili platio operaciju.

O tome kako su došli do ovih podataka, američki zvaničnici ćute. Rekli su da nemaju čvrste zaključke, ostavljajući otvorenu mogućnost da su operaciju možda vodile nezvanične snage koje su povezane sa ukrajinskom vladom ili njenim bezbednosnim službama.

Na početku zapadni mediji su se utrkivali da optuže rusku stranu za sabotažu, iako je ostalo nejasno iz kog bi razloga Rusi saobotirali sopstveni gasovod, s obzirom na to da bi on bio veliki izvor prihoda za Rusiji kojim bi Moskva mogla da vrši uticaj na Evropu.

Prema jednoj proceni, troškovi popravke cevovoda počinju od oko 500 miliona dolara. Američki zvaničnici kažu da nisu pronašli nikakve dokaze o umešanosti ruske vlade u napad.

Rusi otpočetka tvrde da nemaju ništa sa sabotažom

Zvaničnici koji su pregledali obaveštajne podatke rekli su da veruju da su saboteri najverovatnije ukrajinski ili ruski državljani, ili neka njihova kombinacija. Američki zvaničnici su rekli da nijedan američki ili britanski državljanin nije umešan.

Kako piše u izveštaju, eksploziv je najverovatnije podmetnut uz pomoć iskusnih ronilaca za koje se činilo da ne rade za vojne ili obaveštajne službe, rekli su američki zvaničnici koji su pregledali nove obaveštajne podatke. Ali moguće je da su počinioci prošli specijalizovanu državnu obuku u prošlosti.

Tajms piše da bi ova situacija, ukoliko se dokaže da je reč o ukrajinskoj umešanosti, mogla da bude faktor koji će poremetiti odnose između Ukrajine i Nemačke.

Eksplozija na Severnom toku 2 dogodila se 26. septembra u vodama Švedske i Danske, a istraživanja ove dve države zajedno sa Nemačkom još uvek nisu završena, ali preliminarni izveštaji govore da je reč o sabotaži.

Rusija je u februaru podnela nacrt rezolucije Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija. Ukoliko bi rezolucija bila usvojena bila bi pokrenuta nezavisna istraga o napadu.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()