Nakon što su Sjedinjene Američke Države uvele sankcije NIS-u, kontakti između Srbije i Rusije sve su intenzivniji
Predsednik Aleksandar Vučić razgovarao je sa ambasadorom Rusije Aleksandrom Bocan-Harčenkom i zatražio otpočinjanje konsultacija i održavanje brojnih sastanaka o funkcionisanju NIS-a.
Pregovore je tražio i ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. I jednu i drugu stranu ujedinio je zajednički cilj - uklanjanje štetnih posledica po naftnu kompaniju.
Konsultacije i intenzivni pregovori sa predznakom hitno mogli bi da počnu svakog trenutka, sudeći po stavu obeju strana.
„U skladu sa međuvladinim ugovorom između Srbije i Ruske Federacije, zatražio sam od ruskih prijatelja otpočinjanje konsultacija i održavanje brojnih sastanaka o funkcionisanju NIS-a u budućnosti i pronalaženju najboljeg rešenja u obostranom interesu i potrebama očuvanja partnerskih i prijateljskih odnosa Srbije i Ruske Federacije,” rekao je Vučić.
„I kada predsednik Srbije Aleksandar Vučić kaže: 'Nećemo skrenuti sa kursa ulaska u Evropsku uniju', dugo godina, svih ovih godina kao odgovor čuje: 'Da, čekamo vas ovde, ali za to prvo morate priznati nezavisnost Kosova', odnosno, srpski narod, srpskog predsednika pozivaju na samoponiženje. I, drugo, 'morate se naravno pridružiti svim sankcijama Evropske unije protiv Ruske Federacije', poručio je Lavrov.
Uvođenje sankcija NIS-u nije iznenadilo analitičare, koji ističu da je još pre dve godine bilo jasno da je takav scenario moguć. Iako do sada nismo imali plan B, sad je, kažu, vreme za to.
Kao i na rusku stranu, taj plan se odnosi i na pregovore sa novom američkom administracijom.
„Ali je ovo, prvenstveno, ekonomsko-komercijalno pitanje/rešenje, nije političko pitanje i ono gde sam ja malo nezadovoljan - ovaj tim koji je napravljen, to je politički tim. Ti ljudi neće naći rešenje. Mogu sa Rusima nešto da ispregovaraju, okej. Ali, ako američka administracija kaže: vi morate ovo da uradite - tu je potrebno više finansijskih eksperata da bude u tom timu…“, ističe za UNU analitičar Ivan Miletić i dodaje:
„Ne smemo da se kladimo na crveno ili crno, nego moramo da razumemo da je šahovska tabla - da igramo šah, a ne rulet i da u šahovskoj tabli mi moramo pametno da postavljamo svoje poteze“.
A rešenje bi se, uz povlačenje pametnih poteza, moglo očekivati po dolasku nove američke administracije, ali i po najavljenom sastanku Trampa i Putina, baš onom koji bi mogao da se desi u Srbiji.
„Očekujem pomake. Da se pre svega stiša ta ratna atmosfera u Evropi koja vlada, i sa tim promenama okolnosti biće mnogo lakše da se iznađe rešenje za NIS. Jasno je da je ovo pritisak na Rusiju. Imamo izjave američkih zvaničnika koje govore da Srbija nije predmet kao Srbija sankcija Amerike... Ovo je, po meni, čist potez odlazeće administracije u seriji poteza koji se desio“, kaže za UNU Marko Blažić iz Centra za društvenu stabilnost.
Analitičari očekuju i da posle odlaska te administracije, Srbija više neće biti kolateralna šteta politike prema Rusiji, već da će se naći rešenje koje neće proizvesti štetne posledice po našu zemlju.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.