Obilaze se lokacije na kojima su planirana postrojenja buduće reverzibilne hidroelektrane
Elektroprivreda Srbije (EPS) saopštila je danas da je Japanska agencija za međunarodnu saradnju (JICA) započela analizu i procenu projekta reverzibilne hidroelektrane (RHE) "Bistrica", koja prethodi donošenju pozitivne odluke za otpočinjanje pregovora o uslovima finansiranja.
Kako se navodi, u inicijalnoj fazi tim JICA je u poseti Srbiji i zajedno sa predstavnicima EPS-a i Ministarstva rudarstva i energetike obilazi lokacije na kojima su planirana postrojenja buduće reverzibilne hidroelektrane.
Dodaje se da je izvršni direktor za investicije i razvoj EPS-a Aleksandar Jakovljević rekao da su u pripremnoj fazi, tokom ove godine završeni Idejni projekat, Studija opravdanosti i Nacrt Studije uticaja na životnu sredinu, a usvojen je i Prostorni plan područja posebne namene.
"Prema dosadašnjim analizama, RHE Bistrica će biti fleksibilan elektroenergetski proizvodni kapacitet, koji će pored sopstvene akumulacije imati mogućnost da koristi i dodatni vodni potencijal iz akumulacija Uvačkog, Zlatarskog i Radoinjskog jezera, čime bi se poboljšalo korišćenje kaskade Drinsko-Limskih elektrana", kazao je on.
Jakovljević je naglasio i da će osim balansiranja i kapaciteta skladištenja, to imati uticaj i na finansijski aspekt EPS-a, kroz povećanu fleksibilnost i kroz usluge koje će u budućnosti biti sve traženije na tržištu, a koje će kompaniji dati novi komercijalni benefit u poslovanju.
Prema njegovim rečima, novi energetski kapacitet od 656 megavata (MW) imaće izuzetno važnu ulogu u unapređenju energetske stabilnost Srbije, balansiranju i skladištenju energije, kao i u integraciji novih obnovljivih izvora energije (OIE).
U saopštenju EPS-a se podseća da je RHE "Bistrica" prepoznata kao prioritetni projekat u Integrisanom nacionalnom energetskom i klimatskom planu koji je Vlada Srbije usvojila, kao i u novoj Strategiji razvoja energetike, koja bi uskoro trebalo da bude usvojena.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.