Ovakav rast nije zabeležen od juna prošle godine.
Cena naftnih fjučersa (Brent) kretala se danas oko 85 dolara po barelu, nakon što je cena opala za 1,8 odsto u ponedeljak, pošto su trgovci procenili izglede za potražnju.
Kineska privreda je porasla više nego što se očekivalo u prvom kvartalu, podstičući optimizam u pogledu oporavka zemlje nakon pandemije i nudeći olakšice zbog smanjena potražnje za naftom, objavio je portal Trending Economics.
Kineske naftne rafinerije su u martu preradile rekordno visoku količinu sirove nafte, a Međunarodna agencija za energetiku (IEA) je nedavno objavila da očekuje da će Kina biti odgovorna za većinu povećanja potražnje za naftom u 2023.
U međuvremenu, izgledi za dalje povećanje kamatnih stopa, uglavnom od strane FED i ECB, izazivaju zabrinutost zbog recesije.
Što se tiče ponude nafte, zemlje OPEK bi trebalo da smanje proizvodnju počevši od sledećeg meseca, iako se ruski izvoz sirove nafte prošle nedelje vratio iznad tri miliona barela dnevno.
Cene nafte porasle su četvrtu nedelju zaredom, jer se očekuje rast potražnje, najviše iz Kine, dok najveće izvoznice nafte, zemlje OPEC ograničavaju proizvodnju. Ovakav rast nije zabeležen od juna prošle godine.
NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.
Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.