Cene struje na tržištu skaču svakodnevno: Srbija energetski nezavisna i još uvek odoleva pritisku - dokle?

Kompletna energetika sve više, od ekonomske, postaje geopolitička tema

13.12.2024. 23:00
  • Podeli:
dalekovod električna energija struja pixabay-667573407c5c9.webp Foto: Pixabay

Bez energetike nema razvoja, a energetska kriza je pokazala koliko zavisimo od snabdevanja dostupnim i ne previše skupim energentima.

Kompletna energetika sve više, od ekonomske, postaje geopolitička tema, dok je elektroenergetika, odnosno električna energija, ključna za privredu, građane, kao i razvoj novih, naprednih tehnologija i veštačke inteligencije.

Osnivač portala Energija Balkana Jelica Putniković rekla je da su elektroprivrede u Srbiji i regionu obavezane da će do 2050. godine ugasiti termoelektrane na ugalj, što je i osnovni problem.

"Pričamo o veštačkoj inteligenciji i novim tehnologijama, a imamo kamen spoticanja koji mora što bezbolnije da se reši. Elektroprivrede moraju da budu uspešne i konkurentne ne samo na domaćem, već i evropskom tržištu", ukazuje Putniković.

Prema njenim rečima, 2026. godine možemo da se suočimo sa tim da plaćamo takse na ugljen-dioksid, pa nećemo moći da izvozimo ne samo struju već i proizvode koji su proizvedeni uz tu električnu energiju.

Tehnički direktor Berze električne energije Srbije Dejan Stojčevski, pak, smatra da će sa uvođenjem taksi najviše biti pogođene industrije poput petrohemije, čelika, aluminijuma, gvožđa, đubriva i vodonika, kao i da je pitanje da li će na tržištu biti konkurentne.

"Ako uspemo da se spojimo sa evropskim tržištem, takse na ugljen-dioksid možemo da prolongiramo do 2030. godine. Tada bismo morali da stvorimo sopstveni sistem naplate ugljen-dioksida, što je ozbiljan korak. Realno je da se spojimo sa evropskim tržištem do kraja 2026. godine. Postoji dobra volja Evrope", kaže Stojčevski.

Danas je, takođe, značajan dan za "Elektroprivredu Srbije" jer je potpisan sertifikat o preuzimanju bloka B3 u Kostolcu od kineske kompanije CMEK, pa će EPS biti snažniji za novih 350 megavata u našem elektroenergetskom sistemu.

Stojčevski ističe da to zapravo znači sigurnost snabdevanja za sistem, ali i zalog za budućnost energetske nezavisnosti.

Putnikovićeva, takođe, kaže da je to značajno za energetsku nezavisnost Srbije, iako su mnogi kritikovali što smo gradili tu termoelektranu.

"To nam je bilo neophodno da bismo mogli da obezbedimo dovoljno struje i za privredu i građane, kao i da ne zavisimo od uvoza iz inostranstva. Cene energije na tržištu skaču, pa i do deset puta u toku dana. To mora pažljivo da se isplanira, kako bi građani imali kontinuirano snabdevanje po najpovoljnijim cenama, što Kostolac obezbeđuje", ističe Putnikovićeva.

  • Podeli:

Ostavite Vaš komentar:

NAPOMENA: Komentarisanje vesti na portalu UNA.RS je anonimno, a registracija nije potrebna. Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni. Komentari odražavaju stavove isključivo njihovih autora, koji zbog govora mržnje mogu biti i krivično gonjeni. Kao čitatelj prihvatate mogućnost da među komentarima mogu biti pronađeni sadržaji koji mogu biti u suprotnosti sa Vašim načelima i uverenjima. Nije dozvoljeno postavljanje linkova i promovisanjedrugih sajtova kroz komentare.

Svaki korisnik pre pisanja komentara mora se upoznati sa Pravilima i uslovima korišćenja komentara. Slanjem komentara prihvatate Politiku privatnosti.

Komentari ()